Татарстанда хезмәт династияләре бүләкләнде

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

25 апрельдә Казанда Яз һәм Хезмәт бәйрәме алдыннан икътисадның төрле тармакларында республиканың горурлыгы булган хезмәт династияләрен хөрмәтләү булды. Республиканың сәнәгать һәм сәүдә министрының беренче урынбасары Родион Карпов «Татарстанның данлыклы хезмәт династияләре»н хөрмәтләүдә катнашучыларны котлады һәм бүләкләде.

«Татнефть» ГАҖ Маркеловлар династиясенең гомуми хезмәт стажы – 460 ел. Аның башлангычында – «ЛениногорскРемСтрой» ҖЧҖнең иң өлкән хезмәткәре Леонид Иванович Маркелов.

Татарстан суднолар төзелешендә 230 ел дәвамында А.М. Горький исемендәге Зеленодольск заводының корабль династиясе вәкилләре Әдһәмов-Гатиятуллиннар тора. Династиягә нигез салучылар Ринат Сөнгат улы һәм Роза Лотфулловна бөтен гомерләрен суднолар төзүгә багышлыйлар.

Моннан тыш, бүләкләргә лаек булдылар:

Казан дары заводының Масловлар-Хөснетдиновлар-Николаевлар-Петровлар-Дмитриевлар-Вахламовлар-Татаркиннар династиясе. Гомуми хезмәт стажы 400 ел тәшкил итә. Династиягә нигез салучы Федор Маслов, ул заводка 1939 елда килә.

Аның нигезләнүеннән үк диярлек Казаноргсинтезда Куклин-Орловлар династиясе эшли, аларның гомуми хезмәт стажы 130 ел тәшкил итә. Династиягә нигез салучылар – Куклин Олег Андреевич һәм Татьяна Вячеславовна заводка узган гасырның 60 елларында килгәннәр.

Сафин-Гайфуллиннарның хезмәт династиясен, аларның гомуми стажы 279 ел тәшкил итә, КАМАЗ берләштерә. Сафина Раудат Задинович һәм Сәгыйдә Яһуд кызы күпбалалы гаиләләрдән чыкканнар – предприятиенең төрле бүлекчәләрендә 40 елдан артык эшлиләр. Шул ук елларда КамАЗны Гайфуллин Марат Хәбибулла улы һәм Мәмдүдә Мөхәммәдулла кызы яулап ала.

Казан вертолет заводында 36 ел эшләүче слесарь-ремонтчы Виктор Владимирович Рогожинның дүрт буыны үз язмышын Татарстан вертолет төзелешенә багышлаган. Династиянең гомуми стажы 330 елдан артык. Хезмәт елъязмасына балта остасы Рогожин Севастьян Корнилович башлангыч бирә, ул беренче тапкыр завод юлларын ерак 1938 елда үтә.

Баһаветдиновлар-Сәйфуллиннар-Сафиннар-Измайловлар династиясенең гомуми хезмәт стажы республиканың химия сәнәгатендә тугры хезмәт итүнең 316 елында формалаша. Завод юллары гаиләнең 12 вәкилен кешелеккә чыгара, алар төрле вакытта һәм төрле вазыйфаларда эшлиләр һәм «КВАРТ» АҖ эшләвен дәвам иттерәләр.