РФнең Кыргызстандагы сәүдә вәкиле: «Хезмәттәшлек буенча Татарстан Россия төбәкләре арасында алдынгы позициядә тора»

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

28 мартта Татарстан сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Дмитрий Гуськов җитәкчелегендә Кыргызстан Республикасында РФ Сәүдә вәкиле Айнур Саманов белән онлайн-очрашу узды. Очрашуда Татарстанның 30дан артык компаниясе катнашты.

Кыргызстан Республикасында РФ сәүдә вәкиленең төп тезислары:

• Татарстан елдан-ел Кыргызстан Республикасы белән актив хезмәттәшлек буенча Россия төбәкләре арасында алдынгы позициядә тора.
  • Россия 2023 елда Кыргызстанның сәүдә партнерлары арасында икенче урынны алды (Кытайдан соң).
  • Хезмәттәшлекнең перспективалы юнәлешләре: тау-руда һәм тау чыгару, медицина, тукыма сәнәгате, агросәнәгать комплексы, энергетика секторы, машина төзелеше.
  • АСК ихтыяҗлары: орлыклар, нәселле МЭТ һәм МКТ, авыл хуҗалыгы техникасы, ирригация җиһазлары, төрү һәм саклау өчен җиһазлар.
  • Кыргызстан Республикасының өстенлекләре: сәүдә өлкәсендә гармонияле законнар, ЕАЭСта товарлар, хезмәтләр һәм капиталның ирекле хәрәкәте, түбән салым базасы (ӨХС 12%), энергетика ресурсларына түбән бәяләр, ВСП+ пошлинасыз сәүдә статусы, рус теленең рәсми статусы
  • Бизнеска булышу өчен профильле ведомстволар: Россия-Кыргызстан үсеш фонды (Россия-Кыргызстан проектларын ташламалы финанслау), КР Президенты каршындагы Инвестицияләр буенча милли агентлык (инвестицияләр җәлеп итү буенча комплекслы карарлар), «Кыргызиндустрия» ААҖ (дәүләт предприятиеләре катнашындагы проектларга административ ярдәм һәм аларны гамәлгә ашыру), «Бишкек» ирекле икътисадый зонасы (предприятиеләрне «Бишкек» АЭЗ территориясендә урнаштыру) преференцияләр белән каралган).
  • Хезмәттәшлекнең институциональ формалары: Евразия икътисадый берлеге, Бәйсез Дәүләтләр Берлеге, Шанхай хезмәттәшлек оешмасы, Күмәк куркынычсызлык турында килешү оешмасы.