«Сетевая компания» АҖ филиалында персонал тарафыннан беренче тапкыр Россиядә аналоглары булмаган технология кулланылган

2021 елның 16 апреле, җомга

Компаниянең тәҗрибә-конструкторлык эшләре кысаларында эшләнгән «байпас» комплекслы системасы техник хезмәт күрсәтү, капиталь ремонт, реконструкция һәм авария хәлендәге электр җайланмаларын торгызу кысаларында бер тапкыр чикләнмәгән эшләр комплексын башкаруны тәэмин итә ала.

Исегезгә төшерәбез, бу этапта компаниядә 0, 4-10 кВ көчәнеше булган теләсә кайсы эш төренең локаль производствосы эшли ала. Әмма компания коллективы алдына һава линиясе участогында, кулланучыларны электр энергиясеннән мәхрүм итмичә, комплекслы эш башкару бурычы куелган булган.

Мондый чишелешләр әлегә кадәр чит илләрдә, аерым алганда, Кытай, Корея һәм Япониядә дә кулланыла иде. «Сетевая компания» командасы башкарган зур эш нәтиҗәсендә, чит ил аналогларыннан универсальлеге һәм автотранспортка бәйсезлеге белән аерылып торган техник чишелешне Татарстанда да тормышка ашыра алган.

Система ике контейнерда (нигездә, өстәмә) җыелган, алар кабельләрне карау һәм урнаштыру өчен җайланмалар, яктырту, сак видеокүзәтү һәм автоном туклану системалары белән җиһазландырылган. Җиһазлар составына вакуумлы сүндергечләр, сыгылмалы кабель, тиз күтәрелә торган муфтлар һәм эш вакытында объектта урнашкан теләсә кайсы йөк техникасында ташыла торган өстәмә җиһазлар керә.

Байпас 500 метрга кадәрге, 10 кВлы, йөкләнеше 200А кадәр булган һава линиясе, кабель линиясе өлешендә теләсә нинди эш төрләрен бер үк вакытта башкару мөмкинлеген бирә, шул ук вакытта, кулланучыларны электр белән тәэмин итүне туктатмыйча гына, иминлек дәрәҗәсе дә арта, эшнең катлаулылык дәрәҗәсе дә кими.

Тармакланган катлаулы өлешләрен дә кертеп, һава буйлап электр энергисе тапшыручы линияләрнең барлык элементларын (баганалар, траверслар, колпачоклар, изоляторлар, РЛНД, ВН, РВА, чыбыклар (500 м кадәр)) бер үк вакытта алмаштырырга мөмкинлек бирә торган эшләр комплексы да чикләнмәгән. Электр энергиясе тапшыручы кабель линияләрендә аларның бер өлешен һәм муфталарны алмаштырырга, тармакларга аерырга мөмкин. Инновацияле технология ярдәмендә, трассасын үзгәртеп, 10 кВ линияләрне үзгәртеп корырга мөмкин, шулай ук РПН методына өйрәтелмәгән персоналны электр энергиясе тапшыру линияләренең теләсә кайсы өлешенә чыгарып, эш урыннарын оештыру мөмкинлеге бар.

Беренче тапкыр электр җайланмасы Алексеевск районының Алексеевск бистәсендәге тораклар өлешендә Алексеевск ПС 10 кВ (Ф-19) ике тамырлы һава линияләрен комплекслы үзгәртеп кору барышында кулланылган. Бистәнең уртак урамнары аша уза торган һава линиясендә «Электронефтегаз» ҖЧҖ подрядчы оешма тарафыннан чыбык алмаштыру һәм реклоузер – бүленеш челтәрләренең автоматлашу дәрәҗәсен арттырырга ярдәм итәчәк җайланма урнаштыру эшләре алып барыла, димәк әлеге торак пунктта электр энергиясеннән файдаланучылар өчен ышанычлылык дәрәҗәсе арта дигән сүз.

Әлеге һава линиясе участогын үзгәртеп кору эшләре барышында Алексеевск үзәк район хастаханәсен тукландыручы трансформатор подстанциясен электр белән тәэмин итүне ике көнгә туктатып тору таләп ителгән булган.

Системаны куллану буенча беренче тәҗрибә Алексеевск шәһәр тибындагы поселогының үзәк өлешендә чикле шартлар булган катлаулы участокка туры килсә дә, биредә автотранспорт хәрәкәте һәм җәяүлеләр гел йөреп тору, күп сандагы биналар һәм коймалар булуына карамастан, ЧЭС персоналы куелган бурычны уңышлы үти алган. Әлеге системаны куллану нәтиҗәсендә 91 урында (алар арасында мәктәп һәм балалар бакчасы кебек социаль әһәмиятле объектлар да бар) электр белән тәэмин итүне  ике көнгә туктатып тормыйча гына, челтәрләрне комплекслы модернизацияләү мөмкин булган.