Татарстан Республикасына Гыйрак Республикасы нефть министры Ихсан Әбдел Җәббар Исмәгыйль килде

2021 елның 10 апреле, шимбә

Татарстан Республикасына ике көнлек визит белән Гыйрак Республикасы делегациясе килде, ул нефть министры Ихсан Әбдел Җәббар Исмәгыйль җитәкчелегендәге иде.

Рөстәм Миңнеханов Гыйрак делегациясенең визитын Россия-Гыйрак мөнәсәбәтләре кысаларында Татарстан Республикасы белән Гыйрак арасындагы хезмәттәшлекне алга таба киңәйтү өчен яхшы стимул буларак бәяләде. «Гыйрак - Россиянең күптәнге һәм мөһим партнеры. Безнең дәүләтләр арасындагы мөнәсәбәтләр һәрвакыт дустанә характерда булды. Сәяси диалог дәвам итә, сәүдә-икътисадый багланышлар үсә, ягулык-энергетика һәм башка өлкәләрдә уртак проектлар бар», - диде ТР Президенты һәм Татарстанның үз дәрәҗәсендә эшлекле һәм мәдәни элемтәләрне үстерүгә ярдәм итәргә әзер булуын өстәде.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, кайбер Татарстан предприятиеләренең Гыйракта эшләү буенча бай тәҗрибәсе бар. Беренче чиратта, бу «Татнефть» компаниясе, аның 1999 елда ук Гыйракта вәкиллеге ачылган иде. Компания БМОның «Нефть азык-төлеккә алмашуга» гуманитар программасында актив катнашучы, аның кысаларында автомобильләр тәкъдим иткән. Моннан тыш, «Татнефть» подрядчы сыйфатында сезнең илдә берничә скважина бораулау буенча «Зарубежнефть» контрактын үтәде. 2003 елда, мәгълүм вакыйгаларга бәйле рәвештә, Гыйрактагы барлык эшләр туктатылды.

Бүгенге көндә «Татнефть» Ирак территориясендә нефть-газ проектларына керү мөмкинлеген өйрәнү эшен дәвам итәргә һәм илнең дәүләт структуралары тарафыннан игълан ителгән рәсми тендерларда катнашырга әзер. 2019 ел ахырында «Татнефть» компаниясенең Гыйрак Нефть министрлыгында квалификациясе башлана. «Сезнең визит нәтиҗәсендә «Татнефть» линиясе буенча уңышлы хезмәттәшлек башланыр, дип ышанабыз. Моннан тыш, сез нефть химиясен үстерү өлкәсендә зур кызыксыну белдердегез. Бу тармакта «ТАИФ» ДК зур тәҗрибәгә ия», - диде Президент.

Шулай ук Ирак белән төрле вакытта «КАМАЗ» һәм «Казан вертолетлар заводы» компанияләре эшләде, төрле товарлар белән тәэмин ителде. «Тулаем алганда, без Гыйракка нефть химиясе һәм машина төзелеше продукциясен, шул исәптән судноларны, автомобиль шиннарын, компрессорлар, фармацевтика һәм медицина җиһазларын, авыл хуҗалыгы товарларын экспорт белән тәэмин итүне киңәйтү яклы. Шулай ук соңгы елларда без хәләл продукция җитештерү белән җитди шөгыльләнәбез», - диде Татарстан Президенты.

Татарстан белән Гыйрак арасында хезмәттәшлек мәсьәләләре буенча фикер алышу өчен «Россия – Ислам дөньясы» стратегик караш төркеме һәм «Россия – ислам дөньясы: «KazanSummit» икътисадый саммиты әйдәп баручы халыкара платформа булып тора. «KazanSummit Россия һәм мөселман дөньясының икътисадый хезмәттәшлеге өчен нәтиҗәле мәйданчык булды. Агымдагы елда саммитны 28-30 июльдә көндезге формада үткәрү планлаштырыла. Без форумда Гыйрак партнерларын күрергә шат булачакбыз», - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Ул билгеләп үткәнчә, сәүдә-икътисадый мөнәсәбәтләрдән тыш, фәнни-мәгариф, туризм һәм мәдәни өлкәләрдә элемтәләрне үстерү перспективалары бар. Бүген республиканың мәгариф учреждениеләрендә Гыйрактан 310 студент белем ала.

ТР Президенты киләсе елда Идел буе Болгар дәүләтендә ислам динен кабул итүгә 1100 ел тулу билгеләп үтеләчәк, дип өстәде. «Без Гыйрак кунакларын күрергә шат булачакбыз», - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Ихсан Исмәгыйль үз чиратында Татарстанның нефть чыгару, нефть эшкәртү һәм нефть химиясе өлкәсендәге зур тәҗрибәсен билгеләп үтте. Министр ассызыклаганча, Гыйрак бу өлкәдә үзара файдалы мөнәсәбәтләрне үстерергә тели. «Мәгълүм хәрби гамәлләр безнең инфраструктурада, шул исәптән нефть химиясе секторында тискәре чагылыш тапты. Без бу инфраструктураны үстерергә һәм яңартырга тырышабыз, һәм хезмәттәшлек өчен ачык», - дип өстәде ул.

Визит кысаларында делегация Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов белән очрашты.

Татарстанга визиты кысаларында Гыйрак нефть министры Казан федераль университетында булды. Шулай ук Әлмәт шәһәрендә булды, анда ул «Татнефть» компетенцияләр үзәге белән танышты, «ТАНЕКО» комплексында һәм Яр Чаллыда, «КАМАЗ»да булды.