2021 елның 5 марты, җомга

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында «Төргәкле су базары: хәзерге вәзгыять һәм маркалауны кертү үзенчәлекләре» темасына Татарстан Республикасында сәнәгать продукциясенең законсыз әйләнешенә каршы көрәш комиссиясе каршында товарларны тәңгәллек чаралары белән маркалау өлешендәге хәлне тикшереп тору буенча эшче төркемнең (штаб) киңәйтелгән утырышы узды.

Утырышта Татарстан Республикасы министрлыклары, ведомстволары, Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Эшкуарлар хокукларын яклау буенча вәкаләтле вәкил аппараты, Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы, «Оператор-ЦРПТ» ҖЧҖ, Соклар, су һәм эчемлекләр җитештерүчеләр берлеге вәкилләре һәм Татарстан Республикасында җитештерүче предприятиеләр җитәкчеләре катнашты.

Утырыш кысаларында индустриядә катнашучылар, экспертлар һәм Татарстан Республикасы хакимият органнары вәкилләре Россиядә һәм Татарстан Республикасында төргәкләнгән су базарындагы агымдагы вәзгыять, товарларның бу категориясенә маркалауны кертү барышы, шулай ук бизнеска ярдәм итүнең мөмкин булган чаралары турында фикер алышты.

2020 елда Татарстан Республикасы предприятиеләре тарафыннан 5,5 млн. дал алкогольсез эчемлек җитештерелгән, бу 2019 елның шушы чорына карата 103,5% тәшкил итә.

Республикада эчәргә яраклы, минераль, дәвалау-ашханә суының иң эре җитештерүчеләре – «Булгарпиво» АҖ (Яр Чаллы), «ПКФ Алиса» ҖЧҖ (Яр Чаллы), «ТПФ Изыскатель» ҖЧҖ (Минзәлә), «Агропак-Татарстан» ҖЧҖ (Лениногорск шәһәре).

Төргәкле эчә торган контрафакт суның, табигый минераль суны да кертеп, әйләнешенә каршы тору максатларында, Россия Федерациясе территориясендә 2020 елның 1 апреленнән 2021 елның 1 мартына кадәр идентификация чаралары белән маркалау буенча эксперимент үткәрелде. Хәзерге вакытта экспериментны 2021 елның 1 июненә кадәр озайту мөмкинлеге карала.

Маркировкага товарның өч категориясе эләгә:

1. Барлык төрдәге гадәти табигый су (диңгез суыннан тыш).

2. Минераль су, табигый яки ясалма су.

3. Аэрирлаштырылган яки газлы су.

Экспериментта Россия буенча 3,2 меңнән артык компания катнашкан, аларның күпчелеге күпләп-ваклап сату звеносы оешмалары (2947), 189 җитештерүче һәм 83 импортер. 1259 мең код эмитацияләнгән, 136,5 мең код әйләнешкә кертелгән, 11,8 меңнән артык код әйләнештән чыгарылган. Республика җитештерүчеләре арасында экспериментта «Булгарпиво» ААҖ һәм шәхси эшкуар Ананьев катнаша.