Газ-мотор ягулыгы базарын үстерү турында

2019 елның 6 декабре, җомга

Мәскәүдә "Газ Россия – 2019" XVII халыкара форумы узды. Форумны "Россия газ җәмгыяте" нефть-газ тармагы оешмалары берлеге оештырган.

Фикер алышуның төп темалары – газ тармагын үстерү перспективалары, табигый газга бәяләрне җайга салу, газ тармагын дәүләти җайга салу реформалары һәм башкалар. Катнашучылар арасында – Россия субъектлары, федераль министрлыклар һәм газ тармагының дәүләт корпорацияләре вәкилләре.

Альберт Кәримов форумда республикада газ-мотор ягулыгы базарын үстерү тәҗрибәсе һәм перспективалары турындагы доклад белән чыгыш ясады.

2018 ел нәтиҗәләре буенча табигый газ куллану 18 млрд.куб. метрдан артык тәшкил итә. 2019 ел башына Татарстан Республикасының газлаштыру дәрәҗәсе 99,51 %ка җиткән. 2019 елның 1 гыйнварына, Россия Федерациясе Энергетика министрлыгы бәяләве буенча, Татарстан Республикасы газ ягулыгы инфраструктурасын үстерү һәм компримацияләнгән табигый газ куллану буенча алдынгы позицияләрне били: республика территориясендә Менделеевск районында 20 АГНКС һәм 1 ПАГЗ эшли.

Татарстан Республикасында сыекландырылган табигый газ куллану буенча йөк, махсус, юл-төзелеш һәм авыл хуҗалыгы техникасын сатып алу һәм газ куллана торган итеп яңадан җиһазлау шактый потенциал бирергә мөмкин.