Татарстан инвестсоветы кайбер яңа проектларны хуплады

2024 елның 14 октябре, дүшәмбе

14 октябрьдә Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендә ТР Инвестиция советы утырышы узды. Чарада Татарстан сәнәгать һәм сәүдә министрының беренче урынбасары Родион Карпов катнашты. Барлыгы 9 инвестпроект каралды, инвестицияләрнең гомуми күләме 93 млрд сумнан артык, шул исәптән сәнәгать буенча:

• Чаллыда елына 2 т егәрлеге булган гепарин (фармацевтика субстанциясе) чыгару буенча заманча җитештерү комплексы төзелеше (гепарин дару чаралары составында кан үзлеген киметә, кан тамырларының үткенлеген киметә, кан тамырларында акрынаюга һәм кан туктауга комачаулый).
  • «ТПК Поволжский Инструмент»  Питрәч районында төзелеш инструментлары заводы проектын тәкъдим итте (яңа производствоны эшләтеп җибәрү 2026 елга планлаштырылган).
  • «Груз прицеплары» КТ Чаллыда йөк тагылмасы, ярымтагылма техника, махсус техника һәм коммерция транспорты өчен махсус өстәмәләр җитештерү буенча завод төзергә тәкъдим итә (яңа комплексның проект куәте - елына 196 берәмлек техника).
  • «Эссен Продакшн АГ» Тукай районында яңа җитештерү комплексы төзүне планлаштыра, шулай ук компания үз белгечләре өчен 300 урынга исәпләнгән тулай торак төзергә ниятли (җитештерүнең планлаштырылган күләме - елына 40 мең тонна продукция).