Мьянма Союзында РФ сәүдә вәкиле: «Республиканың өстенлекле юнәлешләренең берсе – ягулык кытлыгын бетерү»

2024 елның 23 июле, сишәмбе

Татарстан сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Герман Лернер Мьянма Союзы Республикасында РФ Сәүдә вәкиле Владимир Казадаев белән онлайн-очрашу үткәрде. Чарада Татарстанның 20дан артык компаниясе катнашты.

Мьянмада РФ сәүдә вәкиленең төп тезислары:

• Мьянма бүген билгеле бер кыенлыклар кичерә, ил сәүдәсе кими.
  • Россия экспортерларында – углеводородлар (нефть, дизель, бензин), электр энергетикасы (илдә электр энергетикасында кризис күзәтелә), ашламалар белән кызыксыну мөмкин булган Мьянма өчен төп өстенлекле юнәлешләр.
  • Шулай ук авыл хуҗалыгын үстерү, цифрлы икътисад булдыру (электрон хөкүмәт, цифрлы түләүләр, электрон комерция һәм киберкуркынычсызлык кертү), ягулык дефицитын бетерү (Россиядән турыдан-туры өзлексез кайтарту), текстиль сәнәгатен модернизацияләү (СМР моделеннән тулы цикл җитештерүгә күчү) өстенлекле юнәлешләр булып тора.
  • Мьянмада валютаның «күләгә курсы» һәм валютаның рәсми курсы, инфляция 20-30% тәшкил итә.