Олег Коробченко: «КНИТУ-КАИ компетенцияләрен һәм эшләнмәләрен гаять зур дип атарга мөмкин»

2024 елның 5 июле, җомга

5 июльдә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко КНИТУ-КАИ фәнни-җитештерү мәйданчыкларында булды, анда «Композитлар технологиясе» махсуслаштырылган компетенция үзәге» фәнни-тикшеренү лабораториясенең техник мөмкинлекләре белән танышты. Шулай ук мәйданчыкка  Казан авиазаводы һәм Казанда «УЗГА» АҖ баш һәм әйдәп баручы инженер-технологлары да килде.

Лаборатория композит материаллар өлкәсендә инжиниринг эшләнмәләре, стапель җыю белән шөгыльләнә. Җитештерү технологик яктан яхшы җиһазландырылган һәм конструкторлык документациясе белән тәэмин ителгән. Сәнәгать мәнфәгатьләрендә башкарылган эшләрнең мисаллары реинжиниринг хезмәтләре, шулай ук пилотсыз тематика җитештерүдә лаеклы кулланылыш табачак дип ышаныч белән әйтергә мөмкинлек бирә. Югары уку йортында ставка ясала торган инженер һәм эшче һөнәрләре кадрларын әзерләү дә үсеш өчен зур әһәмияткә ия.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгы КНИТУ-КАИның композит технологияләр үзәгендә юнәлешле җәю, радиаль үтүкләү һәм прошивка, технологик процесслар һәм трансфер формалаштыру, физикохимия, механик сынаулар һәм контроль чаралары, виртуаль сынаулар һәм композит технологияләрне модельләштерү лабораторияләрен карады. Шулай ук лабораториядә КНИТУ-КАИның аэрокосмос тармагындагы яңа казанышлары да күрсәтелде.

Олег Коробченко сүзләренчә, КНИТУ-КАИ компетенцияләрен һәм эшләнмәләрен гаять зур дип атарга мөмкин. Ул билгеләп үткәнчә, авиация сәнәгате предприятиеләре вәкилләре, әйдәп баручы һәм баш инженер-технологлар игътибарга алырга мөмкин булганны күргәннәр.

«Булдырылган компетенцияләрдән файдалана белергә кирәк. Дәүләт алдынгы инженерлык мәктәпләре аша технологияләр эшләүгә акча кертә икән, безнең предприятиеләргә аларны кертергә кирәк булыр иде, – дип ышана Олег Коробченко. – Бу чыгымнарны киметәчәк, сыйфатны яхшыртачак, шулай итеп җитештерелгән товар безнең сатып алучылар арасында күбрәк таләп ителәчәк».