Олег Коробченко: «Бүген безнең бурыч – ТНФ статусын Россиянең нефть-газ химиясе тармагында төп дәрәҗәгә күтәрү»

2024 елның 28 июне, җомга

28 июньдә Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнеханов  җитәкчелегендә «Татнефтехиминвест-холдинг» АҖ Директорлар советы утырышы узды.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко 26-28 августта Казанда Экспода узачак  Татарстан нефть-газ химиясе форумы турында сөйләде.

Ул хәбәр иткәнчә, форумның үзәк чарасы «Углеводородларның минераль-чимал базасын үрчетү буенча өстенлекле мәсьәләләрне хәл итүнең заманча чакырулары һәм юллары» халыкара фәнни-гамәли конференциясе булыр дип көтелә.

«Бүген безнең бурыч – Россиянең нефть-газ химиясе тармагында вакыйганың статусын төп дәрәҗәгә күтәрү, –  диде Олег Коробченко. – Татарстан – Россиянең икътисадый яктан иң алга киткән төбәкләренең берсе булганлыктан, монда нефть чыгару, нефть эшкәртү һәм нефть химиясе өлкәсендәге эре компанияләр эшли».

Ул шулай ук узган ел форумда Россиянең 148 шәһәреннән һәм 5 чит илдән 180 компания катнашуын, эшлекле программада 10 меңнән артык кеше катнашуын әйтте.

Моннан тыш, утырышта импортны алмаштыручы алдынгы проектлар тәкъдим ителде:

• Россия Фәннәр академиясенең А.Ф.Иофф исемендәге Физик-техник институтында югары молекуляр полиэтилен җепселләрен һәм нефть продуктларыннан энә сыман кокс алу технологиясен эшлиләр;
  • быел кыш Идел буенда Зеленодольск янында винтлы бозлавыкка каршы препаратны сынап карыйлар – Татарстанда уңыш булса, аларны җитештерә башларга мөмкиннәр (җайланмалар елгада бөтен сезонлы навигацияне оештырырга мөмкинлек бирәчәк, шулай ук бу технологияне күперләр төзегәндә дә кулланырга мөмкин булачак);
  • «Гипрокомпозит» (Тула) компаниясенең операцион директоры Дмитрий Варивода үз технологиясе буенча арамид җепләр чыгаруны җайга салырга тәкъдим итте (алар ракета двигательләре, бронежилетлар, уттан саклау киемнәре һ.б. җитештерү өчен кирәк, бүген арамид чималын Һиндстаннан китерәләр).