Альберт Кәримов: «Татарстан искиткеч нәтиҗәләр күрсәтә»

2023 елның 28 феврале, сишәмбе

Бу хакта Россия Федерациясе сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының Зеленодольсктагы коллегиясе утырышында белдерде.

«Татарстан Республикасы, илнең әйдәп баручы индустриаль төбәкләренең берсе булуын исбатлап, чираттагы тапкыр тәэсирле нәтиҗәләр күрсәтә. Сәнәгать һәм эшкәртү производствосы индексы ил буенча уртача күрсәткечләрдән артты», – диде Альберт Кәримов.

Россия Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгы урынбасары җирле предприятиеләрнең: Соллерс, ЕлАЗ, Агромастер һәм, аерым алганда, К5 автомобильләрен җитештерүне яңарткан һәм комплектлагычлар җитештерүне локальләштерү дәрәҗәсен күтәрүне дәвам иткән КАМАЗның уңышлы эшен билгеләп үтте.

«Бу – бушаган урыннарны биләгән һәм җитештерү күләмнәренең артуын тәэмин итүче федераль масштабтагы компанияләр. Бу өлештә безгә тагын да активрак хәрәкәт итәргә кирәк, чөнки безнең дустанә илләрдәге партнерларыбыз да Россия базарында эшләргә омтыла. Без барлык мөмкин коралларны һәм яңа, перспектив юнәлешләрне кулланырга тиеш. Шул исәптән, газ-мотор ягулыгында электр транспорты һәм техника юнәлешен үстерү буенча да», – диде ул.

Альберт Кәримов шулай ук илебезнең автокомпонентлар базасын үстерүнең мөһимлеген ассызыклады. Куелган максатларга ирешү өчен предприятиеләргә сәнәгать ипотекасы программасына актив кушылырга һәм башка ярдәм чараларыннан файдаланырга кирәк.

Коллегиядә Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов, «Технологик үсеш агентлыгы» коммерциясез автоном оешмасы директоры Денис Болушевский, «Россия экспорт үзәге» АҖ вице-президенты Алексей Солодов, Россия Сәнәгать министрлыгының Суднолар төзү сәнәгате һәм диңгез техникасы департаменты директоры Борис Кабаков, Татарстан Республикасы вице-премьеры – сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко, Новгород өлкәсенең сәнәгать һәм сәүдә министры Иван Чекмарев, Россия «Ростех» дәүләт корпорациясе генераль директоры Дмитрий Леликов, министрлыклар, ведомстволар җитәкчеләре, депутатлар, предприятиеләр директорлары катнашты.