Казанда энергосистемалар диспетчерларының VII Бөтенроссия ярышлары башланды

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

Казанда система операторы диспетчерларының һөнәри осталыгының VII Бөтенроссия ярышлары башланды. 2 декабрьдә төгәлләнәчәк турнирда Амур, Иркутск, башкорт, Липецк, Кара диңгез, Карелия региональ диспетчерлык идарәсе һәм Татарстан РДУ компаниясенең җиде филиалы командалары көч сынаша.

Ярышларның төп бурычы – региональ энергетика системаларының ышанычлы эшләве өчен җаваплы диспетчерларның һөнәри әзерлек дәрәҗәсен бәяләү һәм күтәрү, электр энергетикасы режимнары белән идарә итү буенча алдынгы тәҗрибә уртаклашу.

Ярышлар программасы тармак үсешендә актуаль тенденцияләрне һәм энергия системаларының ышанычлылыгын тәэмин итүгә иң заманча таләпләрне исәпкә алып формалаштырылган. Биремнәр төзегәндә санлы технологияләрнең киң таралуы һәм яңартыла торган энергия базасында генерация өлеше арту кебек факторлар исәпкә алына.

Ярышлар 4 этапта уза. Беренче этапта турнирда катнашучылар норматив-техник документация белемнәрен күрсәтәләр, икенчесендә – оператив-диспетчерлык идарәсендә иң еш очрый торган һәм база операцияләренең берсе булган күчешләрне гамәлгә ашыруда һөнәри осталыкта ярышалар. Өченче һәм дүртенче этапларда хөкемдарлар электр энергетикасы режимнары белән идарә итү һәм энергия системасында шартлы аварияләрне бетерү буенча эш итү күнекмәләрен бәялиләр.

Ярышларны уздырганда беренче тапкыр өр-яңа тренажерлар - «Филин» диспетчерның режим тренажеры һәм NOTS күчеш тренажеры кулланыла. Алар диспетчерның эш урыны шартларын мөмкин кадәр төгәл ясыйлар һәм энергия системасындагы гадәттән тыш хәлләрне модельләштерергә мөмкинлек бирәләр. Ике тренажер да система операторының диспетчер персоналының яңа буын СК-11 төп программа продуктының оператив-мәгълүмат комплексы платформасында эшләнгән, аның ярдәмендә Россия ЕЭСның электр энергетикасы режимы белән идарә ителә.

Баш диспетчерның оператив эш буенча урынбасары Александр Курлюк җитәкчелегендәге хөкемдарлар коллегиясе Система операторының технология блогы бүлекчәләренең иң компетентлы һәм тәҗрибәле җитәкчеләре арасыннан формалаштырылган.

Биремнәрнең үтәлеше баллар системасы буенча бәяләнә. Шул ук вакытта катнашучыларның гамәлләренең оперативлыгы һәм килешенүе, тәкъдим ителгән чишелешләрнең оригинальлеге, шулай ук башка факторлар да исәпкә алына.

Иң күп балл җыйган җиңүче командага күчмә кубок тапшырыла. Мактау грамоталары һәм кыйммәтле призлар белән турнир нәтиҗәләре буенча икенче һәм өченче урыннарны алган командалар бүләкләнә. Баш хөкемдарлар комиссиясе карары буенча аерым – ярышлар барышында аеруча аерылып торган катнашучылар да призлар белән билгеләп үтелергә мөмкин.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетыннан ярышларны оештыручыларны һәм катнашучыларны Премьер-министрның беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин сәламләде: «Бүгенге көндә электр энергетикасы сәнәгатьнең, предприятиеләрнең һәм оешмаларның ышанычлы һәм тотрыклы эшләвенең нигезе һәм төп шартларының берсе, димәк, тотрыклы икътисад нигезе дә булып тора. Халыкны, социаль-мәдәни объектларны яктылык һәм җылылык белән тәэмин итү электр энергетикасы комплексының нәтиҗәле эшләвенә бәйле, энергия системасы диспетчеры җитәкчелегендә меңләгән энергетикларның эше нәтиҗәсе булып тора. Болар барысы да аңардан камил фундаменталь белем, уникаль шәхси сыйфатлар таләп итә, бу катлаулы хәлләрдә тиз арада һәм вакытында үлчәнгән һәм бик мөһим карарлар кабул итәргә мөмкинлек бирә, шулай ук үз эшеңә җаваплы мөнәсәбәт, югары профессионализм һәм тугрылык таләп итә. Шуңа бәйле рәвештә, илнең иң яхшы диспетчерлары бәйгесен уздыруның мөһимлеген аңлатуы кыен. Кунакчыл Татарстан җирендә иң югары дәрәҗәдәге профессионалларны сәламләү минем өчен зур мәртәбә. Татарстан Республикасы энергетика системасы командасы иң яхшылар сафында һәм без, әлбәттә, алар өчен җан атачакбыз. Ярышларда катнашучыларга кызыклы һәм нәтиҗәле эш, лаеклы нәтиҗә күрсәтергә, Россиянең иң яхшы диспетчерлар командасы исеме өчен көрәштә уңышлар телим һәм иң көчлеләр җиңсен».

Оештыручыларны һәм катнашучыларны Система операторы диспетчерларының VII Бөтенроссия ярышлары башлануы белән котлыйбыз һәм үз көчеңә ышаныч һәм уңышлар телибез!