Сәнәгатьне үстерү фондының Эксперт советы Татарстан Республикасында проектларны гамәлгә ашыру өчен займнар хуплаган

2021 елның 4 марты, пәнҗешәмбе

Татарстанның «ЦФ Кама» предприятиесе «Комплект эшләнмәләр» программасы буенча 499 млн.сумлык федераль-региональ займ җәлеп итеп, Traxon (Траксон) сериясендәге, йөк күтәрүчәнлеге 44-80 тонна булган төрле транспорт өчен 12 баскычлы автоматлаштырылган тапшыру тартмасын, мәсәлән, магистраль йөк тягачлары, йөк ташу автомобильләре, автобуслар, төзелеш, коммуналь һәм махсус техника эшләп чыгаруны җайга салачак. Җитештерүне локальләштерү 24% тәшкил итәчәк. Хәзерге вакытта предприятие механик тартмалар гына чыгара.

Сәнәгатьне үстерү фонды займын җәлеп итеп, «КАМАЗ» төркеме предприятиесе автомат тапшыру тартмалары һәм рульне электр белән көчәйтү җиһазлары, шулай ук заманча К5 сериясе йөк автомобильләре өчен кабина элмәләрен җитештерүне җайга салачак. Бу исә Россиядә премиум-класслы, конкурентлыкка сәләтле йөк автомобильләрен җитештерү мөмкинлеген бирәчәк.

Автомат тапшыру тартмалары һәм рульне электр белән көчәйтү җиһазлары «МАЗ-МАН», «УРАЛ», ISUZU предприятиеләренә һәм Сәнәгатьне үстерү фонды заемчылары – «КАМАЗ», «РИАТ» предприятиеләренә китертеләчәк. Кабина элмәсе К5 серияле «КАМАЗ» автомобильләре өчен махсус эшләнгән һәм җайлаштырылган. Ул машина йөртүче эше өчен уңайлы шартлар тудыра, аерым алганда, тигез өслекле юлларда йөргәндә тирбәнүләр дәрәҗәсен киметә. Җитештерүне локальләштерү 40% тәшкил итәчәк.

Продукция җитештерү ZF Friedrichshafen AG лицензиясе буенча гамәлгә ашырылачак, ул автокомпонентлар конструкцияләүдә дөнья лидерларының берсе булып тора һәм Россиядә «ЦФ КАМА» ҖЧҖ гамәлгә куючылар составына керә.

Проектның гомуми бюджеты 1,1 млрд. сум тәшкил итә, шуның 499 млн.сумы ташламалы кредит рәвешендә Сәнәгатьне үстерү фонды тарафыннан бирелергә мөмкин.