Энергетика хакатоны

2020 елның 25 декабре, җомга

2020 елның 24 декабрендә «Казан энергетика көллияте» ДАҺБУ базасында энергетика хакатоны узган.

Хакатон Идел буе федераль округында Гражданлык җәмгыяте институтларын үстерүгә ярдәм фонды ярдәме ярдәмендә «Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмалары яшьләре берлеге» төбәк иҗтимагый оешмасы, «Казан энергетика көллияте» ДАҺБУ тарафыннан уздырылган.

Хакатон 2 этапта үткәрелгән. 7 декабрьдән 16 декабрьгә кадәр узган читтән торып үткәрелгән этапта Казан энергетика көллияте, 5 нче лицей, Казан шәһәре Идел буе районының 42 нче урта мәктәбе, М.С.Устинова исемендәге 102 нче гимназия, 75 нче гимназия студентлары һәм укучылары катнашындагы 100 кешедән 38 проект тәкъдим ителгән. Финалга 10 команда үткән. 8 декабрьдә катнашучылар өчен проектлар язу буенча консультация уздырылган.

24 декабрьдә көндезге этап узган, анда командалар үзләренең визиткаларын, өй биремнәрен күрсәткән, шулай ук «Эрудит» интеллектуаль викторинасы да үткәрелгән. Катнашучылар энергетика тармагының эшче һөнәрләрен популярлаштыруга юнәлдерелгән проектлар әзерләгән. Алар үз проектларын агитбригада, квн, видеороликлар, презентацияләр һәм макетлар стилендәге иҗади номерлар рәвешендә күрсәткән. Командаларны жюри әгъзалары – энергетика предприятиеләре, мәгариф учреждениеләре һәм ТР Электр энергетикасы һөнәр берлеге вәкилләре бәяләгән.

Бүләкләү тантанасында шулай ук Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары М.Ф. Миңнебаев, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының әйдәүче киңәшчесе Д.Р. Гыйльмиев, «КДЭУ» ФДБМУ Өзлексез белем бирү департаменты директоры В.И. Ильин, «КЭК» ДАҺБУ директоры А.И.Хәбибуллин һ.б. катнашкан.

Җиңүчеләр 1, 2 һәм 3 урыннар өчен дипломнар һәм һәр катнашучыга 2500, 2000 һәм 1500 сумлык бүләк сертификатлары белән бүләкләнгән.