Альберт Кәримов Татарстан Республикасының 2020 елга ягулык-энергетика комплексы эшчәнлегенә йомгак ясады

2020 елның 23 декабре, чәршәмбе

Бүген «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы мәйданчыгында «МедиаТЭК» Бөтенроссия чарасы кысаларында 2020 елда ТЭК эшчәнлегенә йомгак ясау һәм 2021 елга бурычлар билгеләү буенча матбугат конференциясе узды.

Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, «Татэнерго» АҖ генераль директоры Рәүзил Хаҗиев, «ТГК-16» АҖ генераль директоры Эдуард Галиев, «Челтәр компаниясе» АҖ генераль директоры урынбасары – техник директоры Илшат Галимҗанов, генераль директор урынбасары – «Татнефть» ГАҖнең Казан шәһәрендәге департаменты директоры Дамир Мөхәммәтшин, «СО ЕЭС» АҖ филиалы директоры Андрей Большаков, «Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты каршындагы Татарстан Республикасы Энергияне сак тоту технологияләре үзәге» ДАУ директоры Марат Әхмәров, Казан дәүләт энергетика университетының Үсеш һәм тышкы багланышларны үстерү департаменты директоры Эмил Шәмсетдинов, шулай ук энергетика тармагы компанияләре һәм массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре катнашты.

Альберт Кәримов матбугат конференциясендә 2020 елда ягулык-энергетика комплексы эшенең төп нәтиҗәләре һәм 2021 елга бурычлар турында сөйләде.

Быел, бүленгән генерация объектларын исәпкә алып, республикада 23 672 млн. кВт/сәг күләмендә эшләнелгән, бу узган ел дәрәҗәсеннән 18% кимрәк. 2020 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасында электр энергиясен куллану 28 961 млн. кВт/сәг дәрәҗәсендә көтелә (2019 елда – 30 590 млн.кВт/сәг).

Республикада яңартыла торган энергия чыганакларын кулланып, , аерым алганда, җил энергиясе нигезендә альтернатив энергетиканы үстерүгә зур игътибар бирелә.

«Энел Россия» ГАҖ белән яңартыла торган энергия чыганакларын үстерү өлкәсендә хезмәттәшлек турында килешүгә кул куелган, «НоваВинд» АҖ, «Энел Россия» ГАҖ белән җил электростанцияләрен төзү буенча инвестпроектны гамәлгә ашыруга әзерлек буенча юл картасы имзаланган.

«Ветропарки ФРВ» ҖЧҖ һәм «Новавинд» АҖ компанияләре Татарстан Республикасының Чистай районындагы мәйданчыкларга карата кызыксыну белдергән. «Новавинд» АҖ җил электростанциясен урнаштыру буенча потенциаль мәйданчыклардан файдалану мәсьәләләрен тикшерә.

Электр челтәре хуҗалыгы объектларын төзү буенча эшләр дәвам итә. 2020 елның августында «Сетевая компания» АҖнең Буа электр челтәрләре филиалында Югары Осланның 110 кВ подстанциясен файдалануга тапшыру һәм Югары Ослан район электр челтәренең яңа җитештерү базасын ачу тантанасы булган иде. Түбән Кама электр челтәрләре филиалында Актаныш район электр челтәренең яңа җитештерү базасы ачылды.

2020 елның 24 августында Зеленодольск шәһәрендә ТАССР оешуның 100 еллыгы исемендәге 220 кВ подстанциясе реконструкцияләүдән соң тантаналы рәвештә файдалануга тапшырылды.

Нефть чыгару һәм нефть эшкәртү үсешенең төп юнәлешләре 2030 елга кадәр Татарстан Республикасының ягулык-энергетика комплексын үстерү стратегиясендә билгеләнгән.

2020 ел нәтиҗәләре буенча 32 млн.тоннадан артык нефть чыгару көтелә, бу 2019 елга караганда 10,8% кимрәк. Шул ук вакытта «Татнефть» 25,7 млн тонна нефть чыгаруны фаразлый. Кече компанияләр 2020 елда 6,9 млн тонна нефть чыгарыр дип көтелә. 2020 елда эшкәртелмәгән нефть чыгару буенча төяп җибәрү күләме 569,8 млрд. сум дәрәҗәсендә көтелә.

Татарстан Республикасының нефть эшкәртү заводларында 2020 ел нәтиҗәләре буенча 18,6 млн.тонна углеводород чималын эшкәртү көтелә, бу алдагы ел дәрәҗәсендә. 2020 елда тармак предприятиеләре тарафыннан 529,4 млрд. сумлык продукция төяп җибәрү көтелә.

2020 елның декабрендә «ТАНЕКО» комплексында урта дистиллятларны гидрочистарту җайланмасы файдалануга тапшырылган.

«ТАНЕКО» АҖдә 2021 елда дизель ягулыгын изодепарафонизацияләү җайланмасын, водород җитештерүне, гудроннар гидроконверсиясенең сынау-сәнәгый җайланмасын һәм газ фракцияләүче җайланманы файдалануга тапшыру планлаштырыла.

2020 елда «ТАИФ-НК» АҖдә КГПТО комплекслы сынау төгәлләнәчәк, 2021 елда комплексның проект егәрлегенә чыгу планлаштырыла.

Ягулык-энергетика комплексының барлык тармаклары өчен уртак эш юнәлешләре арасында Альберт Кәримов эшчәнлекнең барлык юнәлешләре буенча цифрлаштыру һәм заманча технологияләр кертүне атады.

Чара кысаларында VI Бөтенроссия конкурсында җиңүчеләрне, ягулык-энергетика комплексы компанияләренең матбугат хезмәтләре һәм «МедиаТЭК» төбәк администрацияләренең вәкилләрен бүләкләделәр. Шулай ук Татарстан Республикасында ягулык-энергетика комплексы эшчәнлеген яктыртуда катнашучы журналистлар да бүләкләнде.

Бүләкләрне Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары — Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов тапшырды. Төбәк массакүләм мәгълүмат чаралары арасында «Ил өчен яңа энергия һәм ягулык-энергетика комплексын үстерү» номинациясендә «Реальное время» интернет-газетасы иң яхшысы дип табылган. «МедиаТЭК-2020» Экспертлар советының махсус бүләге «Энергиягә сакчыл караш тәрбияләү буенча балалар арасында күп еллар эшләгән өчен» – «Татэнергосбыт» АҖ оешмасына, ә башкаланың үзендә «Иң яхшы корпоратив массакүләм мәгълүмат чаралары» конкурсы номинациясендә «Татнефть» ГАҖнең «Нефтяные вести» газетасы бүләкләнде.