«Наше время – Безнең заман» VIII фестивале Татарстанда зур колач белән узачак

2020 елның 10 июле, җомга

ТР Вице-премьеры Альберт Кәримов «Наше время - Безнең заман» эшче яшьләр иҗатының VIII республика фестивален оештыру комитеты утырышын үткәрде.

Интервью – эш видеосы фәкать ТВ һәм радио өчен генә, әлеге сылтама буенча.

Концертлардан һәм репетицияләрдән кадрлар – ТВ өчен эш видеосы, әлеге сылтама буенча.

Ел саен уздырыла торган «Наше время - Безнең заман» эшче яшьләр иҗатының VIII ачык республика телевизион фестивале быел зур колач белән узачак. Бу хакта кичә, 9 нчы июльдә, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов үткәргән «Наше время – Безнең заман» фестиваленең оештыру комитеты утырышында билгеле булды.

Чара онлайн режимда узды. Анда шулай ук Татарстан муниципаль берәмлекләрп советы рәисе Әгъзам Гобәйдуллин, ТР яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары Тимур Сөләйманов, ТР Дәүләт Советы депутаты, «Яңа Гасыр» телерадиокомпаниясе генераль директоры Илшат Әминов, ТР Президенты каршындагы Мәдәниятне үстерүгә ярдәм фонды башкарма директоры Нурия Хашимова, «Наше время - Безнең заман» фестиваленең генераль продюсеры, мәдәният өлкәсендә РФ Хөкүмәте премиясе лауреаты Дмитрий Туманов, шулай ук республика министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре катнашты.

Исегезгә төшерәбез, Татарстанда ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән һәм ЮНЕСКО эшләре буенча РФ комиссиясе эгидасында үткәрелә торган «Наше время - Безнең заман» VIII фестиваленә 1 нче июльдә гаризалар кабул ителә башлады. «КАМАЗ» ГАҖ, «Аммоний» АҖ, С.П. Горбунов исемендәге Казан авиация заводы, «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ, Татарстан Республикасы Мамадыш муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф бүлеге, шулай ук аерым башкаручылар, мәсәлән, күп тапкыр фестиваль лауреаты булган Максим Апраксин үзләренең катнашачагы турында раслаган инде.

Фестивальнең оештыру комитеты утырышында билгеләп үтелгәнчә, быел масштаблы фестиваль хәрәкәтендә җиңүчеләр һәм лауреатлары кубоклар, дипломнар, истәлекле бүләкләр, шулай ук акчалата премияләр белән билгеләп үтеләчәк. Мәсәлән, быелгы фестивальнең Гран-при иясе, гадәттәгечә, Татарстан Республикасы Президентының Күчмә кубогы һәм 500 мең сум күләмендә акчалата премия белән бүләкләнә торган булачак.

Быел фестивальнең мөһим яңалыгы «Безнең заман геройлары» дигән махсус бүләк булачак. Мактаулы бүләк дәрәҗәле Гран-прига лаек булган командага, ләкин барлык номинацияләр буенча 1 урын алган баллар җыелмасы буенча биреләчәк. «Безнең заман геройлары» номинациясендә җиңүче 300 мең сум күләмендә акчалата премиягә ия булачак.

«Наше время - Безнең заман» фестивалендә катнашучылар өчен тагын бер шатлыклы һәм көтеп алынган яңалык – быелдан башлап конкурста 45 яшькә кадәрге кешеләр катнаша алачак (элек катнашучыларның яше 41 ел белән чикләнгән иде).

«Наше время - Безнең заман» фестиваленең оештыру комитеты утырышында ТР вице-премьеры Альберт Кәримов тарафыннан имзаланып, Фестивальдә катнашырга чакыру һәм учреждениеләр һәм сәнәгать предприятиеләре җитәкчеләре адресына хатлар җибәрү турында карар кабул ителде.

Республика министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләреннән хатлар һәм чакырулар шулай ук муниципаль берәмлекләр башлыкларына, яшьләр һәм профсоюз оешмалары лидерларына да җибәреләчәк.

Дмитрий Туманов хәбәр иткәнчә, «Наше время - Безнең заман» фестиваленең дәрәҗәле кунаклары – Россия мәдәният министры Ольга Любимова һәм Россия Тышкы эшләр министрлыгының махсус йөкләмәләр буенча илчече, ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясенең җаваплы секретаре Григорий Орджоникидзе.

«Ольга Любимованы «Наше время - Безнең заман» фестиваленә чакыру тәкъдиме белән уникаль фестиваль хәрәкәтен күрсәтү һәм әлеге проектны Россиянең башка төбәкләрендә дә тиражлау максаты белән Григорий Орджоникидзе чыгыш ясады», - дип билгеләп үтте Д.Туманов.

«Яңа Гасыр» телерадиокомпаниясе генераль директоры Илшат Әминов билгеләп үткәнчә, коронавируска бәйле рәвештә барлыкка килгән вәзгыятькә карамастан, эшче яшьләр иҗаты фестивале, элеккечә үк, телевизион статусын саклап калачак. Барлык зона турлары һәм гала-концертлар «ТЯГ» телеканалында күрсәтеләчәк.

«Нәрсә генә булмасын, «Безнең вакыт - Безнең заман» фестивале узачак. Нинди формада икәнлеге теге яки бу шартларга бәйле. Иң мөһиме, Татарстан Президентының тиешле күрсәтмәсе бар. «Татмедиа» агентлыгы тарафыннан масштаблы реклама кампаниясе башланды, фестиваль дирекциясе актив фазага кереште, гаризалар кабул ителә, – дип ассызыклады Дмитрий Туманов. – Көн саен безгә балалар шалтырата, дулкынлана, фестивальгә әзерләнәләр, педагоглар белән яңа номерлар куялар. Минемчә, Россиядә мохтаҗлык булган әлеге бөек проектны алга этәрүгә берни дә комачауларга тиеш түгел. Иң мөһиме, бу фестиваль кешеләрне бәхетлерәк итә». Аның фикеренчә, күп нәрсә республика предприятиеләре һәм оешмалары җитәкчеләренең инициативаларына бәйле, алар, уникаль фестивальдә катнашып, үз коллективларын берләштерергә һәм иҗади тормышка ашырырга ярдәм итә.

Фестивальдә катнашу өчен гариза онлайн режимда бирелә, моның өчен http://www.bzzm.ru/ сайтына кереп, тиешле анкетаны гына тутырырга кирәк. Фестиваль дирекциясендә хәбәр итүләренчә, катнашу өчен гаризалар 2020 елның 25 нче сентябренә кадәр тапшырылырга тиеш. Фестивальнең сайлап алу этаплары 2020 елның октябреннән ноябренә кадәр узачак һәм Түбән Кама, Әлмәт, Зеленодольск һәм Казан шәһәрләрендә 4 зона сайлап алу этабын, суперфинал һәм гала-концерт өлешләрен үз эченә алачак.