Әлмәттә "Наше время – Безнең заман" фестиваленең беренче зона этабы узган

2019 елның 7 октябре, дүшәмбе

Әлмәттә ел саен уздырыла торган "Наше время – Безнең заман" эшче яшьләр иҗатының VII ачык республика телевизион фестиваленең беренче зональ сайлап алу этабы узган.

Әлмәт шәһәренең "Нефтьче" мәдәният сараенда гала-концерт жюри әгъзалары ике көн дәвамында конкурсант номерларын караганнан соң булган.

Гомумкоманда зачетында мактаулы беренчелекне В.Д.Шашин исемендәге "Татнефть" ГАҖ командасы яулаган.

2 нче урынны "Әлмәт труба заводы" АҖ һәм "Татнефть" ГАҖ төбәкара һөнәри берлек оешмасы командалары бүлешкән. Гомумкоманда зачетында өченче урында – Әлмәт муниципаль районы мәгариф идарәсе.

Барлык җиңүчеләргә һәм лауреатларга дипломнар һәм бүләкләр тапшырылган. Беренче, икенче, өченче урыннарга ия булучыларга фестивальнең суперфиналына махсус чакыру тапшырылган.

Әлмәт труба заводы командасы тәкъдим иткән "биюче рәссамнар" номеры тамашачыларда зур тәэсир калдырган. Алар бию сәләтләрен күрсәтеп кенә калмыйча, хәрәкәттә Татарстан Президенты Рөстәм Миңнехановның портретын ясаган.

Гадәттәгечә фестиваль кысаларында катнашучылар өчен мастер-класслар һәм түгәрәк өстәлләр узган. Укытучылар арасында "Сәхнә практикалары үзәге" мәдәнияткә һәм сәнгатькә ярдәм итү төбәк иҗтимагый оешмасы президенты да булган (Мәскәү шәһәре), драматургия һәм пластика мәктәбенә нигез салучы, хореограф-куючы Владимир Аносов катнашкан.

Быел фестиваль дирекциясенә Татарстан шәһәрләре һәм районнары гына түгел, ә Россия төбәкләре белән дә таныштыручы предприятие һәм оешмалардан 155тән артык гариза кергән.

Алга таба зональ сайлап алу турлары һәр ял көнендә – 12-13 нче октябрьләрдә – Зәйдә, 19-20 нче октябрьләрдә – Яр Чаллыда, 26-27 нче октябрьләрдә Казанда узачак.

Зональ сайлап алу этабын уңышлы узган конкурсантлар 13-14 нче ноябрьдә Казанда узачак суперфиналда очрашачак. Гран-при ияләре һәм фестивальдә җиңүчеләр 16 нчы ноябрьдә "Пирамида" мәдәни-күңел ачу комплексында гала-концертта игълан ителәчәк.

Фестивальдә җиңүчеләр һәм лауреатлар дипломнар, истәлекле бүләкләр һәм акчалата премияләр белән бүләкләнәчәк, ә Гран-при иясе Татарстан Республикасы Президентының күчмә кубогы дипломын, шулай ук 250 000 сум күләмендә акчалата премия алачак.

"Наше время-Безнең заман" фестиваленең оештыру комитеты материаллары буенча