Татарстан һәм Беларусь: югары дәрәҗәле мәнфәгатьлелек

2019 елның 1 октябре, сишәмбе

Бүген Татарстанның сәнәгать делегациясе эш визиты белән Беларуссиягә килде.

Көннең беренче яртысында Альберт Кәримов җитәкчелегендәге делегация Минск автомобиль заводында булды. Кунаклар өчен зур йөк автомобильләре, шулай ук автобус, троллейбус һәм тагылма техника җитештерүче автомобиль төзелеше компаниясен "МАЗ" ААҖ генераль директоры урынбасары вазыйфаларын башкаручы Сергей Шуляк тәкъдир итте, шуннан соң техниканың яңа үрнәкләрен карап чыктылар.

Татарстан Республикасы һәм Беларуссия Республикасының хезмәттәшлек итү буенча эш төркеменең җиденче утырышында яклар ике яклы сәүдә-икътисадый хезмәттәшлек һәм төбәкләр арасындагы килешүне гамәлгә ашыру буенча 2017-2020 елларга чаралар планын үтәү мәсьәләләре буенча фикер алышты.

Фикер алышуда машина төзелеше өлкәсендә сәнәгать кооперациясен үстерүгә, нефть химиясе өлкәсендә, республиканың агросәнәгать комплексы өчен авыл хуҗалыгы техникасы белән тәэмин итү өлкәсендә хезмәттәшлеккә, шулай ук фән һәм инновацияләр өлкәсендә хезмәттәшлеккә аерым игътибар бирелде.

Нәтиҗәләр буенча Беларуссиянең Милли фәннәр академиясе белән Татарстан Фәннәр академиясе, шулай ук Белоруссия дәүләт информатика һәм радиоэлектроника университеты белән Казан (Идел буе) федераль университеты арасында хезмәттәшлек турында беркетмә документлары һәм килешүләр имзаланды.

Визит ахырында делегация "Great Stone" Кытай-Белоруссия индустриаль паркында булды.