"Татарстан Республикасы – фарминдустрия өчен инвестиция ягыннан кызыклы төбәк" пленар утырышы

2018 елның 28 августы, сишәмбе

GMP-конференциянең форматы бер мәйданда Россиядән һәм халыкара фармацевтика компанияләреннән, фәнни бергәлектән, дәүләт органнарыннан, медицина оешмаларыннан һәм тармак ассоциацияләреннән вәкилләрне җыйды. Бүген III Россиякүләм GMP конференциясе эшенең икенче көнендә Татарстан Республикасының Россия һәм халыкара фармацевтика базарларына чыгу потенциалына багышланган пленар сессия булды.

Әлеге сессияне оештыручы булып ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы чыгыш ясады. Очрашуның модераторы ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов булды. Чакырылган спикерлар һәм ярдәмче модераторлар сыйфатында Семашко исемендәге Иҗтимагый сәламәтлек илкүләм институты фәнни җитәкчесе, РФА академигы Рамил Хәбриев, ТР сәламәтлек саклау министры урынбасары Фәридә Яркәева, Татарстан Республикасының Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина катнашты.

Очрашу башында министр урынбасары Фәридә Яркәева республикадагы сәламәтлек саклау системасындагы яңалыклар һәм казанышлар турында доклад белән чыгыш ясады һәм төбәкне дару белән тәэмин итү системасының нәтиҗәлелеге турындагы аналитик белешмәләрне китерде.

Талия Миңнуллина Татарстан Республикасының инвестицион потенциалы турында сөйләде, гамәлдәге инвестиция программалары, икътисад зоналары һәм үсеше алдан баручы территорияләр турында республикага халыкара фармацевтика компанияләрен җәлеп итү мөмкинлеге буларак искәртте.

Үз чиратында, "Калуга фармацевтика кластеры" партнерлыгы башкарма директоры Ирина Новикова Калуга өлкәсе территориясендә фармацевтика кластерын оештыру тәҗрибәсе белән уртаклашты, фармпрепаратларны җитештерү өлешендә катгый чикләмәләрне һәм таләпләрне исәпкә алып, инвесторлар өчен җитештерү мәйданнарын сайлауга кагыла торган өлешендә инвесторларны җәлеп итү мәсьәләсенең комплекслы һәм шактый озакка сузылуы турында билгеләде.

Татарстан бу мәсьәләдә үз юлыннан китәргә булды. Яңа "ФармМедПолис РТ" предприятиесе республиканың фармацевтика атласын версткалаган, ул кереш этабында потенциаль инвесторга инфраструктурасы булган иң кызыклы җитештерү территориясен сайлау мөмкинлеген бирә.

Шунысын билгеләү әһәмиятле, пленар сессия дискуссия холкында барды. Катнашучылар арасындагы очрашу барышында тере диалог, дискуссия һәм фикер алышулар алып барылды. Еш кына экспертларның фикерләре бергә туры килде: республика җитәкчелегенең активлыгы һәм инициативасы нигезендә, фармацевтиканы үстерүдә проектлы якын килүне куллану, фәнни-тикшеренү базасының булу аркасында Татарстанда яңа катлаулы фәнсыешлы фармацевтика җитештерүләрен булдыру өчен кызыклы шартлар булдырылган һәм эшли.