«Инвесторларны җәлеп итүнең мөһим факторларының берсе – электр һәм газ тарату челтәрләренә тоташу вакытын кыскарту»

2023 елның 17 августы, пәнҗешәмбе

Бу хакта  Премьер-министр урынбасары – республиканың сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко 17 августта Татарстан Министрлар Кабинетының һәм республикада «Нәтиҗәле төбәк» сынау проектын гамәлгә ашыру буенча координация советының уртак утырышында хәбәр итте. Аны Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин үткәрде. Утырышта Татарстан Республикасы Рәисе Р.Н. Миңнеханов катнашты.

Чара барышында Олег Коробченко электр һәм газ бүлү челтәрләренә технологик тоташтыру буенча доклад белән чыгыш ясады.

«Республикага инвесторларны җәлеп итүнең мөһим факторларының берсе – электр челтәрләренә һәм газ бүлү челтәрләренә тоташу вакытын кыскарту» – диде Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгы.

Бүгенге көндә электр челтәрләренә тоташтыру вакыты буенча чын күрсәткеч 15-670 кВт куәте булган гариза бирүчеләр өчен капиталь характердагы күләмле чаралар белән 145 көн тәшкил итә, шул ук вакытта 92 көне – килештерү һәм рөхсәт документларын алуга китә.

Ул шулай ук объектларны электр челтәрләренә тоташтыру процессын оптимальләштерү процедураның вакытын 84 көнгә кадәр кыскартырга мөмкинлек бирәчәк, дип тә өстәде.

«Уртак эш нәтиҗәләре буенча эшче төркем трассаның үтүен, подстанция урнаштыру урынын килештерү срокларын 2 тапкырга кыскарту һәм җир эшләренә ордер алу мөмкинлеген 46 көнгә кадәр кыскарту мөмкинлеген билгеләде», – дип хәбәр итте Олег Коробченко.

Газ бүлү челтәрләренә тоташтыру мәсьәләсенә күчеп, Олег Коробченко газ кулланучы җиһазларны гариза бирүдән газны эшләтеп җибәрүгә кадәр тоташтыру буенча инвесторның эш итү алгоритмының анализланганын әйтте. Ул 5 адымны үз эченә ала, шул исәптән килешү алды эше, трассаны килештерү, проект һәм төзелеш-монтаж эшләре.

«Эш барышында төп проблемалар ачыкланды, алар тоташтыру вакытын озайта торган озын һәм күп процедуралар, – диде министр. Бу хәл әлеге процесста 15 оешмадан 69 катнашучы эш итүенә бәйле. Документлар барлыгы 54 килештерү пунктын үтә».

Олег Коробченко газ бүлү челтәрләренә тоташтыру вакытын кыскарту буенча аралык нәтиҗәләрне билгеләп үтте:

• гаризалар кабул итү һәм килешүләрне төзү вакыты 14 көннән 12 көнгә кадәр кыскартылган;
  • проект документациясен эшләү һәм аны килештерү вакыты 55 көннән 35 көнгә кадәр кыскартылган;
  • төзелеш-монтаж эшләре 160 көннән 100 көнгә кадәр кыскартылган;
  • тоташтыру чараларын рәсмиләштерү, техник хезмәт күрсәтү һәм газ китертү килешүләренә кул кую вакыты 24 көннән 12 көнгә кадәр кыскартылган.

Шулай итеп, тоташтыру вакыты 94 көнгә кыскартылган.