Татарстан Республикасында автомобильләрне газ белән тәэмин итү өчен 10 компрессор станциясе ачылды

2021 елның 21 декабре, сишәмбе

Бүген Казанда Васильченко урамындагы яңа АГНКС-4 «Газпром» мәйданчыгында Татарстан Республикасында автомобильләрне газ белән тәэмин итү өчен 10 компрессор станциясен файдалануга тапшыру тантанасы узды.

Видеоэлемтә чарасында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм «Газпром» ГАҖ идарә рәисе урынбасары Виталий Маркелов катнашты. Яңа станцияләрне ачу тантанасында инвестор-компанияләр вәкилләре, шулай ук яңа объектлар төзелә торган республика районнары башлыклары катнашты.

Яңа станцияләр Казанда, Түбән Камада, Тукай, Апас, Әлки һәм Лаеш районнарында, Менделеевск һәм Зеленодольск районнарында М-7 трассасында, Питрәч муниципаль районында Казан-Чаллы автомобиль юлында төзелгән.
Яңа станцияләр кертелгәч, Татарстан Республикасы челтәре газ белән тәэмин итүче  38 пунктка артачак.

Россия Федерациясе Хөкүмәте карары белән расланган Россия Энергетика министрлыгының субсидияләнә торган 28 регионы исемлегенә Татарстан Республикасы керә. Россиядә беренчеләрдән булып республика транспорт чараларын газ-мотор ягулыгына күчерүне субсидияләү турында карар кабул итте. Бүген ул – газ-мотор башкаруында техниканы үстерү буенча Россия Федерациясе субъектлары арасында алдынгы төбәк.

2013 елда Татарстан Республикасында табигый газны мотор ягулыгы сыйфатында кулланучы 500 якын транспорт чарасы булган. Бүгенге көндә мондый техника паркы 7000дән артык транспорт чарасын тәшкил итә. Сатып алынган газ-мотор техникасы арасында автобуслар шактый өлешен алып тора. Казан, Түбән Кама, Зеленодольск шәһәр маршрутларында газ-мотор автобусларын эксплуатацияләүнең иң уңышлы тәҗрибәсе.

Россия Федерациясенең газ-мотор ягулыгы базарын үстерү буенча бердәм операторы – «Газпром газомоторное топливо» экспертлар рейтингы нәтиҗәләре буенча 2020 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы газ-мотор ягулыгы базарын үстерүдә Россиядә икенче урынны алып тора.

Метанда эшли торган транспорттан чыга торган исле газ күләме бензинга караганда 2-3 тапкырга кимрәк, ә азот чыгарылмалары дизель автомобильләре белән чагыштырганда 90 процентка түбәнрәк. Газ транспортыннан чыккан газларда корым һәм күкерт кушылмалары бөтенләй юк.

Метан - мотор ягулыгының иң куркынычсыз һәм экологик төрләреннән берсе. Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының янучан матдәләр классификациясе буенча метан иң куркынычсыз 4 нче класска карый.