Төргәкле суны мәҗбүри маркалау

2021 елның 20 сентябре, дүшәмбе

2021 елның 31 маенда Россия Федерациясе Хөкүмәте тарафыннан 841 номерлы карар кабул ителде, анда төргәкле суны маркалау кагыйдәләре һәм сроклары билгеләнгән.

Маркалауны керткәннән соң төргәкле су базары тагын да ачылыбрак китәр, сатып алучылар реаль вакыт режимында сатып алына торган эчәргә яраклы су турында «Честный знак» мобиль кушымтасы ярдәмендә мәгълүмат алыр, ә намуссыз җитештерүчеләр китү хисабына компанияләрнең базарда үз өлешен арттыру мөмкинлеге барлыкка килер, дип көтелә.

Әлеге карар нигезендә, 2021 елның 1 сентябреннән төргәкле су җитештерүчеләр, импортерлар, күпләп һәм ваклап сатучылар «Честный знак» сайты аша товарлар әйләнешен мониторинглау буенча дәүләт мәгълүмат системасында теркәлергә тиеш.

Агымдагы елның 1 декабреннән Россиядә җитештерелә яки аның территориясенә кертелә торган минераль су маркаланган булырга тиеш. 2022 елның 1 мартыннан шундый ук таләпләр эчәргә яраклы төргәкле су өчен дә кертелә.

Татарстан Республикасы предприятиеләренең төргәкле суны маркалауга әзерлеген тәэмин итү өчен, 15 сентябрьдә Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында төргәкле су җитештерүче предприятиеләр, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы һәм «Оператор-ЦРПТ» ҖЧҖ товарларны маркалау системасының бердәм операторы катнашында киңәшмә узды.

Киңәшмә кысаларында предприятиеләргә маркалауны кертүнең барлык этаплары турында җентекләп сөйләделәр, шулай ук ачык диалогта төбәк җитештерүчеләренең маркалауга әзерлеге турында да фикер алыштылар.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, бүгенге көндә товарлар әйләнешен мониторинглау буенча дәүләт мәгълүмат системасында Татарстан Республикасының төргәкле су әйләнешендә 185 катнашучы теркәлгән, шуларның 20се – җитештерүче һәм 3се – импортер (теркәлгән компанияләр турында мәгълүмат битенә сылтама: https://честныйзнак.рф/business/spisokuot/ ).

Моннан тыш, элегрәк Татарстан Республикасының 3 җитештерүчесе – «Алиса» ҖКФ» ҖЧҖ, «ТПФ Изыскатель» ҖЧҖ һәм «Булгарпиво» ААҖ төргәкле суны маркалау буенча экспериментта катнашкан иде. Экспериментлар уңышлы узган, һәм хәзер компанияләр актив рәвештә аны сәнәгатькә кертүгә әзерләнә.