Альберт Кәримов «Ел инженеры» республика конкурсының оештыру комитеты утырышын үткәрде

2021 елның 7 апреле, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов рәислегендә «Ел инженеры» республика конкурсын әзерләү һәм үткәрү буенча оештыру комитетының беренче утырышы узды.

Утырышта Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм сәнәгатьчеләре ассоциациясе генераль директоры Алексей Пахомов, «Татарстан Республикасы Предприятиеләр һәм оешмаларның эшче яшьләр берлеге» төбәк бүлеге советы рәисе Айдар Сәгетдинов, Казан ачык талантлар университеты 2.0 директоры Айдар Акмалов, 2019 елда конкурс комиссиясе рәисе Ибраһим Хисамиев, «Татмедиа» республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы җитәкчесе урынбасары Эдуард Хәйруллин, тармак министрлыклары һәм Казанның әйдәп баручы югары уку йортлары вәкилләре катнашты.

Утырыш кысаларында 2021 елда «Ел инженеры» II республика конкурсын үткәрүнең оештыру мәсьәләләре, шулай ук 2019 елда «Ел инженеры» I республика конкурсында җиңүчеләр өчен стажировка үткәрү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

2020 ел дәвамында конкурс комиссиясе рәисе (И.Г. Хисамиев) тарафыннан «Ел инженеры – 2019» беренче республика конкурсы. Конкурста җиңүчеләр» дигән китап бастырып чыгару өчен әзерләнгән. Анда һәр җиңүчегә тасвирлама бирелгән – фотопортрет, кыскача биографиясе, хезмәт эшчәнлеге, алынган бүләкләре, конкурска тапшырылган һәр эш (хезмәт) турында бәян ителгән.

Белешмә өчен: «Ел инженеры» республика конкурсы 2019 елда Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов йөкләмәсе буенча гамәлгә куелды. Конкурс уңай позицияне үстерүгә һәм массакүләм аңда инженер һәм эшче һөнәрләрне популярлаштыруга, шулай ук төбәк икътисадының төп тармакларындагы төп предприятиеләрне квалификацияле инженер-техник персонал белән тәэмин итүгә зур өлеш кертергә тиеш.

2019 елда конкурс 12 номинация буенча өч яшь категориясендә уздырылды:

1. Машина төзелеше (авиатөзелеш, суднолар төзелеше, приборлар төзү һ.б.);

2. Радиоэлектроника, элемтә, оптика;