Татарстанның ТКҮ «Хезмәт җитештерүчәнлеге» илкүләм проекты буенча Россия төбәкләре арасында лидерлар өчлегенә кергән

2021 елның 18 гыйнвары, дүшәмбе

Россия Федерациясе субъектлары рейтингында «Предприятиеләрдә хезмәт җитештерүчәнлеген үстерүгә адреслы ярдәм» федераль проекты чараларының төбәк компетенцияләре үзәкләре көче белән гамәлгә ашыру буенча Россия Федерациясе субъектлары рейтингында Татарстан Республикасы Россиянең 26 регионыннан лидерлар өчлегенә кергән. Рейтингтагы урын Төбәк компетенцияләр үзәге (ТКҮ) эшеннән канәгать булу дәрәҗәсе, проектларны гамәлгә ашыру графигын үтәү, планнарга ирешү һәм штатның комплектлануы кебек критерийлар буенча бирелә.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы мәгълүматларына караганда, илкүләм проектта икътисадның база чималы булмаган тармакларының 105 предприятиесе катнаша, 2024 елга кадәр максатчан күрсәткеч – 249 оешманы җәлеп итү.

Безнең төбәк территориясендә илкүләм проектның операторы – Татарстан Республикасының хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендәге Төбәк компетенцияләр үзәге, ул 2017 елда формалашкан. Төбәк үзәгенең көче белән республика икътисадының төрле тармакларында җитештерүчәнлекне арттыру буенча 50дән артык проект уңышлы гына гамәлгә ашырылган. ТКҮ штаты югары профессиональ эксперт-практикларны үз эченә ала.

2020 елда илкүләм проектта катнашучы предприятиеләр хезмәткәрләрен гамәли укыту өчен «Процесслар фабрикасы» булдырылган – заманча уку-укыту җитештерү мәйданчыгы, анда катнашучылар сакчыл җитештерү инструментларын куллану тәҗрибәсен ала, шулай ук җитештерүнең операцион һәм икътисадый күрсәткечләрен яхшыртуга йогынты ясый торган механизмнарны үзләштерә. Инде бүген үк 350 артык хезмәткәр белем алган.