Альберт Кәримов Германиянең Казандагы Мактаулы консулы Арно Шайер белән очрашты

2020 елның 27 ноябре, җомга

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов Германия Федератив Республикасының Казандагы Мактаулы консулы Арно Шайер белән очрашты. Очрашуның төп темасы киләчәктә хезмәттәшлек итү һәм Германия белән уртак проектларны гамәлгә ашыру перспективалары турында фикер алышу булды.

Германия Федератив Республикасы 2014 елдан башлап иң актив ил-партнерлар өчлегенә керә. Яклар ике яклы сәүдә-икътисадый хезмәттәшлек масштабын бертуктаусыз киңәйтә, багланышларның сыйфатын һәм дәрәҗәсен арттыруны дәвам итә, шулай ук эре проектларны гамәлгә ашыру эшчәнлеген активлаштыра.

2019 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасының Германия белән тышкы сәүдә әйләнеше АКШ доллары белән 1,5 млрд. тәшкил иткән, шул исәптән экспорт операцияләре – АКШ доллары белән 783 млн., ә чит ил операцияләре – АКШ доллары белән 696 млн.

Очрашу азагында яклар ике як өчен дә файдалы хезмәттәшлек һәм төрле колачлы партнерлык мөнәсәбәтләрен тирәнәйтү һәм уртак масштаблы чараларны гамәлгә ашыруда стратегик хезмәттәшлек турында килеште.