ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы һәм Росатомның «ТВЭЛ» ягулык компаниясе атом-төшкә бәйле булмаган югары технологияле тармакларда хезмәттәшлек турында фикер алышты

2020 елның 16 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы белән «ТВЭЛ» АҖ компаниясе югары технологияле тармакларда хезмәттәшлек итү буенча онлайн-конференцияләр үткәрде. Чарада Росатомның Ягулык дивизионы вәкилләре, Татарстанның эре сәнәгать, энергетика һәм инжиниринг компанияләре менеджменты, шулай ук мәгариф һәм фән өлкәсе җитәкчеләре катнашты.

Конференциянең рәистәшләре – «ТВЭЛ» АҖ стратегия һәм маркетинг буенча вице-президенты Илья Галкин, шулай ук Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Тимур Саматов. Чарада төбәктәге бизнес-җәмәгатьчелек ягыннан «Татнефть» ГАҖ, «КАМАЗ» ГАҖ, «Казан вертолет заводы» ГАҖ, «ТГК-16» АҖ, «Сетевая компания» ААҖ, «Цифрлы технологияләр үзәге» АҖ, «ТАГРАС-ЭНЕРГОСЕРВИС» ҖЧҖ, «Татнефть-Нефтехим» идарәче компаниясе» ҖЧҖ, «Нижнекамскнефтехим» ГАҖ, «КОРИБ» төркеме, «КЭР-Холдинг» ИК» ҖЧҖ, «Татэнерго» АҖ кебек эре компанияләрнең вәкилләре һәм башкалар катнашты.

«ТВЭЛ» АҖ һәм аның бүлендек компанияләре – махсус тармак интеграторларының бизнес – юнәлешләре җитәкчеләре Росатом Ягулык дивизионында атом-төш булмаган бизнесларны үстерүнең аддитив технологияләр, энергия туплау системалары, махсус химия, металлургия, ягулык-энергетика комплексы өчен җайланмалар кебек төп стратегик юнәлешләрен җентекләп тәкъдим итте.

Чара барышында күп кенә мәсьәләләр буенча да кызыксындыргыч сөйләшү булды. Аддитив технологияләрне үстерү һәм гамәлгә кертү темасы, шулай ук Ягулык компаниясенең Россиядә аддитив производство үзәкләре челтәрен оештыру проекты да чарада катнашучыларда аеруча зур кызыксыну уятты. Асылда, А.Н.Туполев исемендәге Казан милли тикшеренү техник университеты ректоры Альберт Гыйльметдинов «РусАТ» ҖЧҖ һәм «Металлургия» бизнес-юнәлеше вәкилләрен, материаллар җитештерү һәм 3D-басма өлкәсендәге перспектив эшләнмәләрне күрсәтү өчен, профильле лабораторияләргә чакырды, визит турында башлангыч килешү төзелде. Перспектив юнәлешләр арасында шулай ук Росатом җитештергән тупланма энергияне төрле секторларда (энергетика, электр транспорты һ.б.) куллану, Татарстанның машина төзелеше кластеры предприятиеләре тарафыннан ягулык компаниясенең металлургия продукциясен куллану, металл эшкәртү һәм башка секторларда хезмәттәшлек итүе дә билгеләп үтелде.

Яклар, эпидемиологиягә бәйле хәл рәтләнү белән, предприятиеләрнең һәм тикшеренү үзәкләренең сәнәгать мәйданчыкларына барып, Росатом Ягулык дивизионының тулы канлы бизнес-миссиясе оештырылуына уртак мәнфәгать булуы турында ассызыклап уздылар.