Марат Шәһитов: "Завод бар һәм ул нәтиҗәле эшләргә тиеш…"

2019 елның 24 декабре, сишәмбе

Бүген Казан йорт төзелеше комбинатының җитештерү мәйданчыгында "Хезмәт җитештерүчәнлеге һәм эш белән тәэмин итүгә ярдәм итү" илкүләм проекты кысаларында җитештерү процессларын оптимальләштерү буенча сынау проектын гамәлгә ашыруга йомгак ясалды.

Нәкъ менә Казан йорт төзелеше комбинаты илкүләм проект кысаларында җитештерү процессларын оптимальләштерү буенча республиканың төзелеш тармагындагы "пионерларның" берсе булган. Предприятие бетон, цемент һәм гипстан эшләнмәләр җитештерү белән шөгыльләнә. Илкүләм проектны гамәлгә ашыру предприятиедә 2019 елның июлендә башланган, эшләр  федераль компетенцияләр үзәге экспертлары ярдәмендә алып барылган.

Нәтиҗәләр тантаналы җыелыш форматында ясалды. Чарада Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Алмаз Хөсәенов, "Ак барс девелопмент" генераль директоры Марат Шәһитов, Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры урынбасары Илшат Гыймаев, предприятие хезмәткәрләре һәм башка рәсми затлар катнашты.

Аерым алганда, төгәлләнмәгән җитештерү запаслары 5 тапкыр кимегән һәм җитештерү дәрәҗәсе 60%ка арткан.

Транспортировканы рациональ оештыру, яңадан планлаштыру, складлау системасын оптимальләштерү, эш урыннарында 5С системасын кертү һәм планлаштыруның яңа формаларын һәм контроль-мәгълүмат үзәкләрне гамәлгә кертү эш вакытын 3 тапкыр кыскартырга мөмкинлек биргән.

Моннан тыш, проект компаниягә операторларга хезмәт хакын арттырырга, физик йөкләнешне киметергә һәм хезмәт шартларын яхшыртырга, аш урынын оештырырга, эш урыннарында куркынычсызлыкны тәэмин итәргә мөмкинлек биргән.

Сакчыл җитештерү инструментларын кертү өчен Федераль компетенцияләр үзәге белгечләре компаниянең төп агымнарының берсе – биналар төзегәндә кулланыла торган тимер-бетон дивар панельләре җитештерү агымы сайлап алынган. Бу предприятиенең финанс яктан отышлы агымнарының берсе – ул җитештерелә торган продукция күләменең 49%ын тәшкил итә. Предприятие хезмәткәрләреннән торган эшче төркем җитештерү югалтуларын ачыклый алган: линия бары тик 32%ка гына җәлеп ителгән, эшсез торган очраклар ачыкланган, әзерләнгән эшләр үз вакытында тапшырылмаган, операторларның йөкләнеше тигез булмаган. Бу җитештерү нәтиҗәлелеген сизелерлек киметкән.

Чара ахырында җитештерү процессларын оптимальләштерүдә актив катнашкан завод хезмәткәрләре арасыннан үзгәрешләрдәге лидерларны бүләкләү булды.