Татарстанга "Газпром" ГАҖ топ-менеджеры килде

2019 елның 15 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасына "Газпром" ГАҖ идарәсе рәисе урынбасары Виталий Маркелов килде.

Эш сәфәре Иннополис Университетына визит белән башланды, анда Татарстан предприятиеләре күргәзмәсе оештырылган иде. Күргәзмәдә "Газпром" ГАҖ ихтыяҗлары өчен Татарстан предприятиеләре тарафыннан җитештерелә торган инновацияле һәм импортны алмаштыручы продукция экспозициясе күрсәтелде. Виталий Маркеловны ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов озата йөрде.

Кунаклар газ моторлы техника үрнәкләре – җиңел автомобильләр һәм газдагы авыл хуҗалыгы машиналары, шул исәптән "МТЗ" тракторлары белән танышты.

Иннополис Университетының ясалма интеллект лабораториясе күргәзмәдә берничә проект тәкъдим итте.

Күргәзмәдә үз эшләнмәләрен "Электроприбор", "Тасма", "КМПО", "Казанкомпрессормаш", "РариТЭК" һәм Татарстан Республикасының һәм Россия төбәкләренең башка компанияләре тәкъдим итте.

Горький исемендәге Яшел Үзән судно төзү заводы стендын карау барышында Рөстәм Миңнеханов һәм Виталий Маркелов республиканың туристлык маршрутларында сыекландырылган табигый газда эшләүче елга судноларын куллану буенча сынау проектын гамәлгә ашыру буенча чаралар планын имзалады. Мондый судноны төзү белән бүген Яшел Үзән заводы шөгыльләнә.

Күргәзмәне караганнан соң, "Газпром" ГАҖнең республиканың сәнәгать комплексы белән үзара хезмәттәшлеге буенча Юл картасын гамәлгә ашыруның барышы турында киңәшмә узды.

Киңәшмәдә хезмәттәшлекнең перспектив юнәлешләре билгеләнде: газ белән тәэмин итү инфраструктурасын үстерү, магистраль газүткәргечләр төзү һәм газ ятмаларын комплекслы геомеханик модельләштерүнең мәгълүмат платформасын эшләү буенча Иннополис университеты проекты.

ТР Президенты матбугат хезмәте һәм "Татар-информ" МА материаллары буенча