#ВМЕСТЕЯРЧЕ - 2019

2019 елның 7 сентябре, шимбә

Бүген Казан шәһәренең Горький исемендәге Үзәк мәдәният һәм ял паркы территориясендә энергияне саклау һәм экология буенча шәһәркүләм гаилә бәйрәме форматында #ВМЕСТЕЯРЧЕ-2019 фестивале узды.

Татарстан Республикасы 2016 елдан – нигез салынган вакытыннан башлап Бөтенроссия фестивален уздыруга теләктәшлек белдерә.

Парк территориясендә төрле яшьтәге кешеләр өчен акыллы энергия куллану һәм ресурсларга сак караш мәсьәләләренә багышланган күңел ачулы тематик зоналар оештырылды. Бу интеллектуаль уенлы мәйданчыклар да, балалар өчен мастер-класслар һәм спектакльләр, мавыктыргыч бию батлы, шулай ук күргәзмә мәйданчыклары да: "Энергоэффектив технологияләр бульвары", ГОЭЛРОның 100 еллыгына һәм WorldSkills багышланган фотокүргәзмәләр.

Шулай ук бәйрәмдә ягулык-энергетика комплексы компанияләре арасында мини-футбол буенча турнир да булды. Призлы урыннар түбәндәгечә бүленде: 1 нче урын – "ТГК - 16" АҖ, 2 нче урын – "Татэнергосбыт" АҖ, 3 нче урын † "Татэнерго" АҖ.

Паркка керү юлында газ-мотор техникасы берәмлекләре презентациясе булды – җиңел транспорт үрнәкләре: Лада Веста һәм Лада Ларгус, шулай ук йөк һәм авыл хуҗалыгы техникасы: узышчы КАМАЗ-мастер, Беларусь тракторлары куелган иде. Шунда ук белгечләр барлык кызыксынучыларга техниканы яңадан җиһазландыру мөмкинлекләре һәм сатып алу буенча консультацияләр дә үткәрде.

Бәйрәмне ачу тантанасы энергокомпания хезмәткәрләре һәм студент-яшьләр катнашында флешмоб үткәрү белән истә калды.

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасының сәнәгать һәм сәүдә министры:

"Без республикада #ВместеЯрче Бөтенроссия фестивален бергәләп дүртенче тапкыр уздырабыз. Хөкүмәт энергияне саклау мәсьәләләренә зур игътибар бирә һәм киләчәктә дә зур игътибар бирәчәк. Республика тулай продукт күләме буенча Россиянең алдынгы төбәкләренең берсе булып тора, шуңа күрә энергетика – безнең икътисадның һәм сәнәгатьнең "кан тамыры системасы". Моннан тыш, яшь буынны энергоресурсларны сакчыл һәм акыллы куллануга җәлеп итү дә мөһим".

Моннан тыш, фестиваль территориясендә "Леруа Мерлен" һәм "Мегастрой" сәүдә компанияләре тарафыннан кызгыч лампаларны светодиодлы яктырткычларга алмаштыру пунктлары оештырылды.

Бәйрәм 15 меңнән артык кешене җыйды һәм шәһәр фонарьлары һәм яшь башкаручылар музыкасы белән тәмамланды.