Быел #ВместеЯрче-2019 бәйрәме үзенең мәгънә чикләрен киңәйтә

2019 елның 5 сентябре, пәнҗешәмбе

Бу хакта бүген матбугат конференциясендә ТР сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Алмаз Хөсәенов белдерде.

"Быел без махсус газ-мотор техникасы күргәзмәсе әзерләдек, анда теләгән һәркем транспортны экологик яктан чиста газ ягулыгына яңадан җиһазландыру буенча кызыксындырган сорауларны бирә алачак. Күргәзмә бәйрәм уздырылган көнне Горький исемендәге паркка керү юлдында урнашачак. Шул рәвешле, без, экологиягә һәм табигатьне саклауга йогынтыны исәпкә алып, энергия саклау һәм акыл белән куллану турында сөйләшәбез", – дип ассызыклады Алмаз Хөсәенов.

"Бәйрәм энергия ресурсларын куллануның дөрес культурасын булдыруга, татарстанлыларның яңа буынын энергия һәм җылылык энергиясен куллануга һәм аңлы рәвештә сарыф итүгә карата сакчыл карарга өйрәтүгә юнәлдерелгән", – дип аңлатты КДЭУның өзлексез белем бирү буенча проректоры Владимир Ильин.

"#Вместе Ярче дигән шәһәр фестивале шимбә көнне узачак, ул энергиядән акыллы куллануга өйрәтү буенча еллык эшнең финал ноктасы булып тора. Татарстанның энергия предприятиеләре ел дәвамында мәктәп укучылары, яшьләр һәм гомумән халык белән тыгыз эш алып бара", – дип ассызыклады "Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмалары яшьләре берлеге" төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе Айдар Сәгытдинов.

Шулай итеп, яшьләр лидерлары мәктәпләргә чыгып, сыйныфларда энергияне дөрес куллану турында сөйли, студентлар өчен предприятиеләрдә Ачык ишекләр көннәре оештырыла, компанияләр экология һәм энергия куркынычсызлыгы буенча дәресләр, шул исәптән балалар лагерьларында җәйге ял вакытында да, үткәрә.

Шәһәр халкын һәм кунакларны 7 сентябрь көнне 11.00 сәгатьтән 20.30 сәгатькә кадәр күңел ачулы интеллектуаль уеннар һәм спорт ярышлары, "Энергоэффектив технологияләр бульвары" күргәзмәсе, тематик балалар мастер-класслары һәм спектакльләре, гаилә спорт бәйрәме, шәһәрнең иң яхшы кавер-төркемнәре һәм диджейларының чыгышлары, тамаша бию батлы, шулай ук традицион кызгыч лампаларны энергия саклаучы лампаларга алмаштыру акциясе (гаиләнең һәр әгъзасы кулына бер лампочкадан артык түгел) көтә.

Керү ирекле.

Фестиваль картасы