Ваклап сатучы әйдәүче компаниясе вәкилләре белән очрашу

2019 елның 4 сентябре, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов X5 Retail Group ("Х5") компаниясе вәкилләре белән очрашты.

X5 Retail Group компаниясенең дәүләт органнары белән хезмәттәшлек итү буенча директоры Александр Ильин республика территориясендә предприятиенең эшчәнлеге турында сөйләде.

X5 Retail Group – Россиянең алдынгы мультиформатлы азык-төлек ваклап сату компанияләренең берсе. Берничә сәүдә челтәренә: "Пятерочка" бренды белән "У дома" кибетләренә, "Перекресток" супермаркетларына, "Карусель" гипермаркетларына һәм "Перекрёсток Экспресс" дигән бренд белән якында урнашкан кибетләргә идарә итә.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасында 661 "Пятерочка" кибете, 15 "Перекресток" кибете һәм 5 "Карусель" кибете эшли.

Александр Ильин шулай ук хәзерге вакытта X5 Retail Group – Яңа Турада (Татарстан Республикасының Яшел Үзән районы) һәм Алабугада (элеккеге Алабуга аэропорты территориясе) ике бүлү үзәген төзү буенча проектлар гамәлгә ашырылуын билгеләп үтте. Яңа Турада бүлү үзәген ачу агымдагы елның ноябрендә планлаштырыла.

Татарстан Республикасында компаниянең эше турында "X5 Retail Group" компаниясенең региональ хакимият органнары белән үзара хезмәттәшлек департаменты директоры Алексей Иванов сөйләде.

Аның сүзләренә караганда, компаниядә җирле җитештерүчеләр белән эшләүгә зур игътибар бирелә:

“Без төбәк товар җитештерүчеләре белән актив хезмәттәшлек итәбез. Безнең киштәләрдә икмәк һәм кондитер әйберләре, сөт продуктлары, соуслар һәм башкалар күп".

Компания шулай ук "Татарстанда җитештерелгән" программасында катнаша, анда җирле җитештерүчеләрнең товарлары киштәләрдә бирелә, ә кибетләрдәге күрсәткечләр татар телендәге текст белән үрелеп бара. Моннан тыш, кайбер җирле продуктлар республикадан читкә чыгарыла.

X5 Retail Group вәкилләре илнең башка төбәкләрендә эшләү тәҗрибәсе белән уртаклашты. Аерым алганда, Мәскәүдә интернет-сәүдә, кассирсыз сату һәм фабрика-кухня (әзер ризыклар җитештерү) рәвешендәге проект актив үсеш ала.

"Без үз ягыбыздан республикада яңа сәүдә формалары өчен һәрвакыт ачык", - дип билгеләп үтте очрашу ахырында Альберт Кәримов.