WorldSkills чемпионаты кысаларында Казанга Исикава префектурасы делегациясе килде

2019 елның 23 августы, җомга

Бүген Татарстан Республикасына Исикава (Япония) префектурасы делегациясе килде. Визит WorldSkills Kazan 2019 дөнья чемпионатында катнашу кысаларында уза.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында делегацияне министр урынбасары Герман Лернер каршы алды. Ул Татарстан Республикасының Япония белән хезмәттәшлекне үстерергә әзер булуы хакында билгеләп үтте һәм алдагы ярышларда дәүләт вәкилләренә уңышлар теләде (Япониядән 48 конкурсант 42 компетенция буенча катнаша).

Делегация составында – Исикава префектурасының планлаштыру һәм үсеш департаменты генераль директоры Такаёси Като, Исикава тикшеренүләр үзәге директоры Такаши Охара, Япониянең JETRO тышкы сәүдәне үстерү оешмасы вәкилләре һәм башкалар.

Япония делегациясе әгъзалары очрашуда катнашучылар өчен презентация үткәрде, анда үз префектурасының үзенчәлекләре – истәлекле урыннар, табигать, һөнәрчелек сәнгате һәм башка бик күп нәрсәләр турында сөйләде. Мәсәлән, "кага" япон кухнясы ЮНЕСКОның матди булмаган мәдәни мирас объектлары составына керә.

Префектура делегациясе шулай ук үзе җитештергән продукцияне дә үзе белән алып килгән иде һәм чарада катнашучыларга күрсәтте.

Татарстаннан очрашуда Татарстан Республикасының Япониядәге сәүдә-икътисадый вәкиле Тамерлан Абдикеев, шулай ук "Татспиртпром" АҖ һәм "Бәхетле" ҖЧҖ вәкилләре катнашты.

Япония делегациясе визитының киң программасы ТР Инвестицияле үсеш агентлыгына барудан гыйбарәт, анда катнашучыларга республиканың, Казан (Идел буе) федераль университетының сәүдә-икътисадый потенциалын һәм WorldSkills һәм Future Skills ярышлары зонасын тәкъдир иттеләр.