Татарстанда "Турникетсыз бер атна" акциясе старт алды

2019 елның 16 апреле, сишәмбе

2019 елның 15 апрелендә Татарстанда "Эшче һөнәрләр елы" кысаларында ел саен уздырыла торган "Турникетсыз бер атна" россиякүләм акциясе башланып китте. Акция Россиянең әйдәп баручы предприятиеләре эшчәнлеге турында һөнәри ориентация мәгълүматларын җиткерүгә һәм сәнәгый производствода соралган белгечлекләрне һәм инженер һөнәрләрен популярлаштыруга юнәлдерелгән чаралар комплексыннан гыйбарәт.

Дүшәмбе көнне "АЛНАС" заводында Әлмәт муниципаль районының 11 нче урта гомумбелем мәктәбе һәм Урсалы төп гомумбелем мәктәбе укучылары булып китте. Предприятиедә алар өчен җитештерү цехларына һәм "Киләчәк Татарстан көллияте"нең укыту үзәгенә экскурсия уздырылды. Мәктәп укучысының һәркайсы үзен эретеп ябыштыручы, электрчы һәм программачы сыйфатында хис итеп карый алды.

"КГКПЗ" ФКП Өстәмә һөнәри белем бирү һәм өйрәтү-производствога укыту үзәгендә КФТТУ Инженер химик-технологик институтының химия заводлары җайланмалары кафедрасының 5 нче курс студентлары белән очрашу булды.

Балалар алдында баш инженер, кадрлар сәясәте идарәсе җитәкчесе, цехларның башлыклары һәм эксперименталь-механик участок башлыгы чыгыш ясады. Казан дары заводы бүлекчәләре җитәкчеләре студентларга производствоның перспективалы үсеш юнәлешләре турында, предприятиедә эшләү үзенчәлекләре, хезмәткәрләр өчен булган социаль ташламалар турында сөйләде. Чыгыш ясаучылар заводка эшкә урнашуның өстенлекләре буенча шәхси тәҗрибәләре белән уртаклашты. Күзалдына китерү өчен өлкән сыйныф укучыларына завод тормышыннан видеороликлар күрсәтелде.

Өстәмә

"Турникетсыз бер атна" проектының төп максаты мәктәп укучыларын, студентларны, аларның ата-аналарын һәм мөгаллимнәрне үз төбәкләрендә урнашкан предприятиеләрнең эше белән таныштырудан гыйбарәт. Һөнәри юнәлеш бирү эшенең мондый формасының үзенчәлеге шунда ки: предприятиеләрдәге әйдәп баручы белгечләр һәм хезмәткәрләр белән аралашу һәм мәгълүматтан максималь файдалана алу мөмкинлеге. Россиякүләм акциягә республиканың сәнәгый һәм сәүдә предприятиеләре кертелгән.