Альберт Кәримов Сәнәгать буенча координацияләү советы утырышында катнашты

2019 елның 15 марты, җомга

Бүген Чечен Республикасының башкаласы Грозный шәһәрендә РФ сәнәгать министры Денис Мантуров, Чечен Республикасы башлыгы Рамзан Кадыйров, ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов һәм сәнәгатьне үстерү буенча Россия субъектларының башка вәкаләтле хакимият органнары вәкилләре катнаштында Сәнәгать буенча координацияләү советының чираттагы утырышы булды.

Совет утырышын уздыру кысаларында Чечен Дәүләт Университеты залларында бай эш программасы оештырылган иде.

Көннең беренче яртысында Альберт Кәримов түбәндәге панель дискуссияләрендә катнашты:

- "Халыкара кооперация һәм экспорт" илкүләм проектының "Сәнәгый экспорт" федераль проектын тормышка ашыру мәсьәләләре буенча;

- сәнәгать өчен дәүләт мәгълүмат системасының "Ярдәм чаралары навигаторы" сервисын үстерү мәсьәләсе буенча.

Сәнәгать өчен дәүләт мәгълүмат системасы илдәге сәнәгый сәясәтне тормышка ашыруны тәэмин итү инфраструктурасының әһәмиятле элементларының берсе булып тора. Россия Сәнәгать министрлыгы инициативасы белән һәм турыдан-туры министрлык җитәкчелегендә оештырылган система илдә сәнәгать үсешенең торышы һәм фаразлары турында мәгълүмат туплау өчен исәпләнгән. Сәнәгать өчен дәүләт мәгълүмат системасы корпорацияләргә төбәкләр буенча яңа проектларны, җитештерелә торган продукциянең номенклатурасын, сату базарларына якын урнашуын һәм башка бурычларны исәпкә алып, тигез итеп бүләргә ярдәм итү өчен юнәлдерелгән.

Көннең икенче яртысында Координацияләү советы утырышында сәнәгый стандартлар өлешендә үзебезнең ил сәнәгатенең әһәмиятле мәсьәләләре, ә атап әйткәндә илкүләм проектларның максатларына ирешү өчен стандартлаштыру коралларыннан файдалану турында сөйләшү булды.

Дмитрий Мантуровның һәм Рамзан Кадыйровның сәламләү сүзләреннән соң РФ үсеш институтлары – Россия экспорт үзәге, Россия венчур компаниясе вәкилләре, "Газпром" ГАҖ, "Росатом" ДК зур корпорацияләрнең вәкилләре һ.б. докладлар белән чыгыш ясады.