Петерубргта VIII газ форумы йомгаклары

2018 елның 8 октябре, дүшәмбе

Узган атнада Санкт-Петербургта VIII Халыкара газ форумы булып узды. Татарстан Республикасыннан ТР Министрлар Кабинеты, ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хезмәткәрләре, "КАМАЗ" ГАҖ һәм "РариТЭК Холдинг" АҖ хезмәткәрләре катнашты.

Гадәткә әйләнгәнчә, газ форумында җитештерүчеләр газ комплексы өчен яңа техника, продукция һәм җиһаз күрсәтергә тырыша. Әйтик, "РариТЭК" сыеклатылган табигый газда эшли торган беренче экологияле һәм экономияле Lotos-105 автобусын күрсәтте – 10,5 метр озынлыгында зур класслы тәбәнәк идәнле газ автобуслары линейкасында беренче модель. Форум кысаларында Lotos-105 автобуслары белән тәэмин итү турында Казакъстаннан партнерлар белән "РариТЭК" ДК арасында дилер килешүләре имзаланды. 2019 елда беренче 150 машинаны китертү планлаштырыла.

Форумның эш программасы эчтәлекле иде. Форум кысаларында "Газ-мотор ягулыгы. ТЧ куркынычсыз эксплуатацияләү" халыкара техник семинары кебек чаралар узды. "Газ-мотор ягулыгы" Россия-Корея техник семинары булды, биредә лидер компанияләрнең вәкилләре тәҗрибә уртаклашты һәм газ ягулыгы һәм сыеклатылган газ өлкәсендә соңгы эшләнешләрен күрсәтте. "Газ-мотор ягулыгы базарына теләктәшлек чаралары" газ-мотор ассоциацияләренең халыкара конференциясе булды, аны "Газпром" ГАҖ директорлар советы рәисе, Газ илләре-эскпертлары форумы белән хезмәттәшлек итү буенча РФ Президентының махсус вәкиле Виктор Зубков ачып җибәрде, "Татарстан Республикасы транспорт чараларын газ-мотор ягулыгына күчерү буенча чаралар комплексы" темасына доклад белән "Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты каршындагы Татарстан Республикасы энергия саклау технологияләре үзәге" ДАУ директоры Евгений Мартынов чыгыш ясады. Шулай ук "Социаль әһәмиятле кулланучылар категорияләрен газ белән тәэмин итүнең актуаль мәсьәләләре" темасына да семинар-киңәшмә узды, анда "Газпром межрегионгаз" АҖ җитәкчелеге, шулай ук газ сату буенча кулланучыларның социаль категорияләре белән эшләү өчен җаваплы региональ җитәкчеләр катнашты.

4 октябрьдә Санкт-Петербургта VIII Халыкара газ форумы кысаларында "Газны моторларга - 2018" табигый газ техникасының халыкара авточабышына финиш ясалды. 2018 елда авточабыш дөньяда иң озыны булды һәм Гиннесның рекордлар китабына керү өчен дәгъва белдерә.