Кытай компаниясе хезмәткәрләренең стажировкасы

2018 елның 18 сентябре, сишәмбе

Бүген ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Кытай компаниясе хезмәткәрләре тарафыннан "Энергия белән туендырылган материаллар" квалификация күтәрү программасының ябылуы уңаеннан дипломнар тапшыру тантанасы булды. Чарада министр урынбасары Алексей Савельчев, "КНИТУ" ЮББ ФДБМУ ректоры Сергей Юшко, Казанда КХР Генконсуллыгының Беренче сәркатибе Ли Фэй һәм башкалар катнашты. Ике атна дәвамында Казанның милли тикшеренү технологик университетында NORINCO корпорациясе (Кытайның төньяк сәнәгый корпорациясе) предприятиеләре белгечләре һәм инженерлары өчен стажировка узды. Стажировка КНИТУ Өстәмә белем бирү институты базасында Инженер химик-технологик институты галимнәре һәм укытучылары тарафыннан уздырылды.

Чарада Ли Фэй әфәнде белгечләргә болай дип мөрәҗәгать итте: "Мин ышанам, сезгә яңа дуслар даирәсен табу мөмкин булгандыр һәм киләчәктә сез үз белемнәрегезне эштә куллана алырсыз һәм тикшеренү эшчәнлегендә яңа үрләр яулый алырсыз дип, ихлас өметләнәм. Кабул итүче якка химия үсешенең чын тарихына кагылу, профессор-укытучылар корпусының профессиональлеген бәяләү һәм Казанның гүзәллеген манзара кылу мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерәбез. Бу укыту безнең илләр арасындагы хезмәттәшлекне ныгытуга яңа өлеш булып тора".

Стажировканы дары һәм шартлаучан матдәләр өлкәсендәге барлыгы 14 белгеч узды. Стажировка барышында лекцияләр, түгәрәк өстәлләр һәм иҗат кичәләре уздырылды, "Химград" технополисы һәм "Идея" инновацион технопаркы предприятиеләренә экскурсияләр оештырылды, "Казан дәүләт казна дары заводы" ФКП генераль директоры Александр Лившиц белән очрашу оештырылды. Корпорациянең барлык хезмәткәрләре дә укуны уңышлы узды. Стажировка барышында алга таба хезмәттәшлек итүдә ике яклы мәнфәгать барлыкка килде.