Гамәлдәге федераль һәм региональ программалар кысасында ТР сәнәгый предприятиеләренә ярдәм итү буенча семинар-киңәшмә

2018 елның 7 сентябре, җомга

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы Татарстан Республикасы предприятиеләренең сәнәгатькә ярдәм итүнең федераль һәм региональ программаларында катнашу мәсьәләләре буенча семинар-кимңәшмә уздырды.

Семинарның төп максаты – республика предприятиеләрен дәүләт ярдәменең аеруча тулы ассортименты белән таныштыру. Киңәшмә барышында 11 докладчы чыгыш ясады, алар арасында федераль һәм региональ дәрәҗә дәүләт фондлары вәкилләре дә, финанс ярдәме буенча үз мөмкинлекләрен тормышка ашырган предприятиеләр дә бар иде.

РФ Сәнәгатьне үстерү фондының консультация үзәге җитәкчесе Анна Симановская ФРП ярдәм кораллары турында сөйләде һәм ике яңа программа белән таныштырды. Фондта барлыгы 8 программа гамәлгә ашырыла, алар арасында "Үсеш проектлары" иң популяры булып тора, аның буенча яңа җитештерүләрне оештыруга, шулай ук гамәлдәге җитештерү линияләрен модернизацияләүгә һәм киңәйтүгә җыелма сарыфлар финанслана.

Бизнес ягыннан бюджет акчасын алу тәҗрибәсе белән "Август-Алабуга" проекты администраторы Варвара Лапшакова уртаклашты: "Проект үсемлекләрне яклау чараларын һәм аларга төргәк чыгару өчен юнәлеш алган. Проектны башлап гамәлгә ашыра башлаганчыга кадәр ярты елдан азрак вакыт узды һәм иң катлаулысы кирәкле документларның тулы пакетын туплаудан гыйбарәт иде, моның өчен шактый вакыт кирәк булды. Шуңа күрә дә фондларга мөрәҗәгать иткәндә юлыгырга мөмкин булган барлык куркынычларны да исәпкә алырга кирәк. Фондның консультация үзәге хезмәткәрләре безгә күп нәрсәдә ярдәм иттеләр".

Моннан тыш, чарада Артур Рамазанов – Уфа ш. "РЭЦ" АҖ экспертлары белән эшләү буенча өлкән эксперт, Фәнис Хәкимуллин – "ТР ИВФ" коммерциясез оешмасы директоры урынбасары, "Татарстан Республикасы Гарантия фонды" КО директоры Тимур Тимергалиев, "Татарстан Республикасы региональ лизинг компаниясе" АҖ генераль директоры Алексей Кравцов, "Эйдос – Медицина" ҖЧҖ үсеш буенча генераль директоры урынбасары Сергей Гильбих, "Нацпромлизинг" ҖЧҖ генераль директоры киңәшчесе һәм юридик мәсьәләләр буенча директоры Игорь Аносов чыгыш ясады.

"Безнең бурыч: предприятиеләргә дәүләт ярдәме турында барлык гамәлдәге чаралар турында җиткерү, республиканың сәнәгате һәм икътисадның реаль секторы үзенең инвестиция проектларын гамәлгә ашырып, җитезрәк үсеш алсын өчен, аларны әлеге программаларда катнашуга юнәлтү.  Шунысы әһәмиятле, бу юл һәрчакта да ике яклы хәрәкәт итә, ике яктан да актив катнашуны һәм игътибарлы булуны таләп итә", – дип билгеләде министр урынбасары Алмаз Хөсәенов.

Презентация (Сәнәгатьне үстерү фонды)

Презентация ("Россия экспорт үзәге" АҖ)

Презентация (Региональ Сәнәгатьне үстерү фонды)

Презентация (ТР Гарантия фонды)