Яңа җитештерү – яңа куәтләр

2018 елның 20 июне, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, «ТАИФ” ААҖ генераль директоры Альберт Шиһабетдинов, “Нижнекамскнефтехим” ГАҖ Директорлар советы рәисе Руслан Шиһабетдинов, “Нижнекамскнефтехим” ГАҖ Директорлар советы әгъзасы Владимир Бусыгин, “Нижнекамскнефтехим” ГАҖ генераль директоры Азат Бикмурзин һәм Түбән Кама муниципаль районы башлыгы Айдар Метшин бүген изопрен-мономер заводында елына 160 мең тонна изобутилен җитештерү куәтенә ия булган эш тармагын эксплуатациягә кертү тантанасында катнашты.

Изобутилен изопрен чыгару чималы булып тора – синтетик изопрен һәм бутил каучук җитештерүдә төп компонент, шин сәнәгатендә, төрле билгеләнештәге резина-техник эшләнмәләр чыгаруда киң кулланыла. Шулай ук изобутилен “Нижнекамскнефтехим” ГАҖ алюмоорганик берләшмәләр алу өчен дә кулланыла.

Изобутилен җитештерү буенча яңа эш тармагы – елына 330 мең тоннага кадәр СКИ-3 изопрен каучук җитештерүне арттыру программасы кысаларында изопрен-мономер заводына булган өч инвест-проектның икенчесе.

Эксплуатациягә кертелгән эш тармагы 68 яңа эш урынын булдыру мөмкинлеген бирәчәк. Ул җайланманың һәм персоналның куркынычсыз эшләве, шулай ук энергонәтиҗәлелек һәм экологиялелек буенча барлык заманча технологик чишелешләргә җавап бирә.

Белешмә өчен:

Нижнекамскнефтехим” ГАҖ безнең илдә синтетик каучук, пластик һәм этилен җитештерүчеләр арасында алдынгы позицияләрне биләп торучы иң зур нефть-химия компанияләренең берсе. “ТАИФ” компанияләре төркеменә керә. Компаниягә 1967 елда нигез салына. Эш куәтләре Татарстан Республикасының Түбән Кама шәһәрендә урнашкан.

Чыгарыла торган продукция ассортиментында 120дән артык төр. Акционерлык җәмгыяте продукциясе Европаның, Американың һәм Көньяк-Көнчыгыш Азиянең 50 иленә экспортлана. Продукциянең гомуми күләмендә экспорт өлеше 50% тирәсе тәшкил итә.