Альберт Кәримов Иран делегациясе белән очрашты

2017 елның 22 декабре, җомга

Татарстан Республикасының сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында ТР премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов һәм икътисад һәм инвестиция мәсьәләләре буенча Хөрәсән-Резави Провинциясе губернаторы урынбасары Рәсүлиян Али җитәкчелегендә Иран Ислам Республикасы делегациясе белән очрашу узды.

Очрашу барышында яклар берничә юнәлеш буенча алга таба хезмәттәшлек итү мәсьәләләре турында фикер алышты, актуаль темалар буенча уртак чишелеш юлларын билгеләде.

Рәсүлиян Али Иран делегациясенең Татарстанга булган визитын югары дәрәҗәдә оештырган өчен республика җитәкчелегенә рәхмәтен белдерде һәм Татарстан-Иран элемтәләренең алга таба да ныгуына өмет белдерүен әйтте.

Альберт Кәримов Россия-Иран мөнәсәбәтләре кысаларында Ирандагы партнёрлар белән хезмәттәшлекне үстерү мөмкинлекләренә Татарстанның шат булуын билгеләп үтте. «Безнең төбәкләр арасында актив хезмәттәшлек үсә. Бу турыда рәсми делегацияләр визитлары да, сезнең белән безнең очрашулар да, башка министрлыклар һәм ведостволардан минем коллегалар һәм урынбасарларымның очрашулары да таныклый», - дип ассызыклады Альберт Кәримов.

Исегезгә төшерәбез, Хөрәсән-Резави  Иран провинциясе делегациясе эш сәфәре белән әлеге көндә Татарстанда. 20 декабрьдә «Казан ярминкәсе» мәйданчыгында Татарстан-Иран бизнес-форумы узды. Анан соң Иран товарларының икенче махсуслаштырылган күргәзмәсен ачу тантанасы булды, ул 23 декабрьгә кадәр дәвам итәчәк. Казандагы сәфәре барышында Иран делегациясе Казан федераль университетында, «Югары технологияләр өлкәсендә «IT-Парк» технопаркы» ДАУ, «Казаньоргсинтез» ГАҖ, шулай ук ТР сәүдә-икътисад палатасында булды.