“Алабуга” МИЗ территориясендә завод нигезенә беренче таш салу тантанасы булды

2017 елның 8 декабре, җомга

Бүген “Алабуга” МИЗ территориясендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында минерал ташламалар җитештерү буенча завод нигезенә беренче таш салу тантанасы булды. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов катнашты.

Минерал ташламалар җитештерү буенча проект әле 2017 елның сентябрендә генә “Алабуга” МИЗ резиденты статусын алган иде. Производство 2018 ел азагында эшли башлар дип көтелә. Аның проект куәте – елына 120 мең тоннан продукция. “Инко-ТЭК Агро Алабуга” ҖЧҖ комплекслы минерал ташламалар чыгарачак.

“Әлеге проект Татарстан буенча да, тулаем алганда илебез буенча да, агросәнәгать комплексы өчен бик әһәмиятле, – диде ачылыш вакытында Рөстәм Миңнеханов. – Без шушы юнәлештә хәрәкәт итәчәкбез. Мин ышанам, әлеге продукциянең экспорт потенциалы зур, чөнки билгеле бер компонентлары безнең республикада табыла”.

“Бу принципиаль яңа продукт булачак. Без комплекслы гранулалы ашлама чыгарырга планлаштырабыз, алар аерым культуралар өчен генә түгел, ә үзенчәлекләрен исәпкә алган конкрет кырлар өчен дә булачак”, – дип аңлатты компания җитәкчесе Александр Бабынин.

Производство нефть табу белән авыл хуҗалыгы сәнәгате кисешендә төзелә, проект тормышка ашырылганда нефтьчеләрнең күп кенә уйлап табылган әйберләре уңышлы гына гамәлгә кертелә. Шул рәвешле предприятие, уңыш дәрәҗәсен арттыру белән берлектә, аграр сәнәгатькә экологиялелекнең заманча дәрәҗәсенә күчү өчен импульс та бирәчәк, дип аңлатты ул.