Товарларны маркировкалау системасы турында

2019 елның 13 ноябре, чәршәмбе

Бүген "Мода һәм Стиль. Казан – Көз" җиңел һәм текстиль сәнәгате товарларының махсус күргәзмәсенең эш программасы кысаларында "Җиңел сәнәгать товарларын зарури маркировкалау. Проблемалар. Чишелеш юллары" дигән темага түгәрәк өстәл узды.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы вәкилләре катнашында узган чарада аяк киемнәре һәм җиңел сәнәгать предприятиеләре җитештерүчеләре катнашты. Очрашуның модераторы – "Честный знак" илкүләм товарларны маркировкалау системасы вәкиле Виталий Лосюгин.

Хәзерге вакытта Россия Федерациясе территориясендә аяк киемен зарури цифрлы маркировкалау гамәлгә кертелде, ул аяк киемнәре базарында эшләүчеләрне теркәүне күздә тота һәм 2020 елның 1 мартыннан башлап маркировкаланмаган аяк киеме сатуны тыя. Шул ук вакытта, зарури маркировкалау үзебезнекеләргә дә, чит ил продукциясенә дә кагыла. Зарури маркировка 2019 елның 1 декабрендә башлана, ә 2019 елның 27 июнендә җиңел сәнәгать товарларын маркировкалау буенча эксперимент старт алган иде.

Товарларны маркировкалау системасы контрафакт продукциягә каршы көрәшүгә һәм түбән сыйфатлы продукция таралуын чикләүгә юнәлдерелгән. Экспериментта хәзер дару чаралары, аяк киеме һәм тәмәке маркировкалана. 2020 елга кадәр Хөкүмәт 12 атама буенча зарури маркировканы гамәлгә кертүгә, ә 2024 елга кадәр гаммави ихтыяҗ булган барлык товарларны колачлау планга кертелгән.

Фото "Казан ярминкәсе" КҮ тарафыннан бирелде