Мансур Хаснулин вафат

2022 елның 11 гыйнвары, сишәмбе

Татарстан Республикасы авыр югалту кичерщ. 2022 елның 11 гыйнварында 80 нче яшендә Мансур Хаснулин вафат булды. Аның исеме «Нижнекамскнефтехим» һәм «С.М.Киров исемендәге ТК заводы» кебек республика предприятиеләре белән тыгыз бәйләнгән.

Мансур Мингали улы Хаснулин 1942 елның 22 мартында Свердловск өлкәсенең Кировоград шәһәрендә туган. Мансур Мингали улы үзенең хезмәт эшчәнлеген 1960 елда Башкортстан АССР Салават шәһәрендә 1 нче номерлы РУ тәмамлаганнан соң башлап җибәрә. Аның хезмәт юлы Башкорт АССР Салават шәһәрендә Башкорт совнархозының нефть химиясе заводлары идарәсенең 18 нче комбинатының гади токарь вазыйфасыннан башланып китә. 1966 елда Казан химия-технология институтын автоматлаштыру һәм химик-технологик процессларны комплекслы механизацияләү белгечлеге буенча тәмамлап, инженер-механик Түбән Каманың «Нижнекамскнефтехим» җитештерү берләшмәсенә мастер булып эшкә урнаша. Заводта 12 ел эшләп, 1978 елда рәиснең беренче урынбасары, Түбән Кама шәһәр советы башкарма комитеты рәисе булып билгеләнә. 1985 елда Менделеевск районы төзү буенча оештыру бюросы рәисе була, аннары 1990 елга кадәр - КПССның Менделеевск райкомының беренче секретаре була, ул Министрлар Кабинеты эшләре белән идарә итүнең транспорт, юл хуҗалыгы һәм элемтә бүлеген җитәкли. 2 елдан, 1992 елда, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары вазыйфасына билгеләнә. 1994 елдан 2000 елга кадәр С.М. Киров исемендәге СК заводын җитәкли. Ә 2000 елда Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Икътисадый үсеш һәм реформалар мәсьәләләре буенча даими комиссиясе рәисе була, ул 2014 елга кадәр эшли. 2014 елның июнендә пенсиягә чыга.

М.М.Хаснулин эшнең барлык участокларында да талант, кешеләрне берләштерә белү, ышаныч, хөрмәт атмосферасы булдыру һәм шул ук вакытта югары таләпчәнлек  сәләтен күрсәтте. Ул принципиаль һәм энергияле җитәкче булды, хезмәт коллективларының тырышлыгын дәүләт планнарын уңышлы үтәүгә оста юнәлтә белә иде. Кешеләргә, аларның ихтыяҗларына һәм сорауларына игътибарлы карашы белән, республикада ихтирам һәм абруй казанды.

Кеше буларак, М.М.Хаснулинны йөкләнгән эштә югары принципиальлек һәм җаваплылык, даими эзләнү, тирән намуслылык һәм гаделлек аерып тора иде. Ул үзен белгән һәркемнең хөрмәтенә һәм мәхәббәтенә лаек булды.

Мансур Мингали улы Хаснулин турындагы якты истәлек безнең йөрәкләрдә мәңгегә сакланыр.

Мансур Хаснулин белән хушлашу 2022 елның 12 гыйнварында 11.00 сәгатьтә «Сәйдәш» мәдәният йортында узачак.