Рөстәм Миңнеханов «ТАНЕКО»да өч яңа җайланманы эшләтеп җибәрүдә катнашты һәм 2021 елда комплексның эш йомгаклары буенча киңәшмә уздырды

2021 елның 20 декабре, дүшәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «ТАНЕКО» нефть эшкәртү комплексында (Түбән Кама) комплекслы сынау режимында яңа җитештерү җайланмаларын эшләтеп җибәрү тантанасында катнашты. Чарада шулай ук «Татнефть» ГАҖ генераль директоры Наил Маһанов һәм башка рәсми затлар да катнашты.

Акрынайтылган кокслау җайланмасы-2; газ фракцияләү җайланмасы; дизель ягулыгын изодепарафинизацияләү җайланмасы эшләтеп җибәрелде.

«ТАНЕКО» комплексында өч яңа җайланма нефть эшкәртү тирәнлеген арттыру һәм ачык төстәге нефть продуктларының чыгуын арттыру өчен билгеләнгән. Шулай итеп, газ фракцияләүне урнаштыру «ТАНЕКО» АҖ чыгара торган нефть продуктлары ассортиментын киңәйтергә мөмкинлек бирәчәк-пропан, пропан-бутан, нормаль бутан һәм изобутан. Каталитик изодепарафинизацияне урнаштыру түбән температураларга чыдам дизель ягулыгын, шул исәптән елына 1,3 млн.тоннага кадәр арктик ягулыкны җитештерүне тәэмин итәргә тиеш.

Акрынайтылган кокслау җайланмасы («ТАНЕКО»да икенче шундый җайланма инде) иң авыр һәм иң кыйммәтле нефть фракцияләре – җиңел углеводородлар һәм нефть кокс-металлургия сәнәгате өчен чимал эшкәртә. ҮЗК-2 үзенчәлеге – төзелешнең рекордлы вакыты – мондый масштабтагы гадәти җайланмалар урынына нибары 2 ел.

Яңа җайланмаларны төзегәндә кулланылган җиһазлар – илдә җитештерелгәннәрнең 95%ы.

Татарстан Президенты яңа җайланмаларны карады, аларның контролер бүлмәләрендә булды һәм хезмәткәрләр белән аралашты. Шуннан соң «ТАНЕКО» Үзәк оператор бүлмәсендә Рөстәм Миңнеханов һәм «Татнефть» генераль директоры Наил Маһанов производствога символик старт бирделәр.

Быел «ТАНЕКО» эшләтеп җибәрелгән җайланмалар саны буенча рекорд куйды – 7 яңа производствога старт бирелде. Хәзер предприятие арсеналында 28 җайланма һәм 30га якын кирәкле нефть продуктлары бар.

Рөстәм Миңнеханов сәламләү сүзендә яңа производстволарны эшләтеп җибәрүдә катнашкан төзүчеләргә, инженерларга һәм «ТАНЕКО» хезмәткәрләренә рәхмәт белдерде. Ул ассызыклаганча, быел гына да 39 млрд. сум инвестицияләнгән, «Татнефть» ГАҖ генераль директоры Наил Маһановның эшен билгеләп үтте.

«Барыгызга да яхшы эшегез өчен рәхмәт белдерәм, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Барыгызга да уңышлар телим. Сезнең уңышлар – безнең республиканың муллыгы».

«ТАНЕКО»да булганда Рөстәм Миңнеханов предприятие персоналы өчен яңа көнкүреш бүлмәләрен карады (махсус кием саклау өчен шәхси вентиляцияләнә торган шкафлар, бәдрәфләр һәм душ бүлмәләре). Корпуслар янында автобус тукталышлары, автомобиль кую урыннары каралган.

Аннары «ТАНЕКО» АҖнең 2021 елда эш нәтиҗәләре буенча киңәшмә узды. Рөстәм Миңнеханов алдынгы хезмәткәрләргә Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды.

Исегезгә төшерәбез, 2021 ел – предприятие өчен юбилей елы, ул сәнәгать эксплуатациясенә керүгә 10 ел тулуны билгеләп үтә.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, «ТАНЕКО» 10 еллык эш дәверендә 90 млн. тоннадан артык нефть чималы эшкәрткән. Завод төзелеше башланганнан бирле барлыгы 470 млрд. сум инвестицияләнгән. Татарстан Президенты ассызыклаганча, бүген «ТАНЕКО» – безнең илдә иң яхшы нефть эшкәртү комплексы.