Алберт Кәримов Рөстәм Миңнеханов һәм Шаһзадә, Әмир киңәшчесе, Мәккә провинциясе Хакиме, Галиҗанәп Әмир Халед бән Фәйсал Әл Согуд белән очрашуда катнашты

2021 елның 24 ноябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Шаһзадә, Әмир киңәшчесе, Мәккә провинциясе Хакиме, Галиҗанәп Әмир Халед бән Фәйсал Әл Согуд белән очрашуда катнашты.

Очрашу Җиддәдә (Согуд Гарәбстаны) узды.

Рөстәм Миңнеханов Халед бән Фәйсал Әл Согудка «Россия – ислам дөньясы» стратегик караш төркеме утырышында катнашканы өчен рәхмәт белдерде һәм Ике изге урын Сакчысы, Әмир Салман бин Габдел Газиз Әл Согудка кунакчыллыгы һәм төркем эшенә яхшы шартлар тудырганы өчен рәхмәт белдерде.

«Әлеге төркемне җитәкләргә миңа Россия Президенты Владимир Владимирович Путин кушты. Ул мөселман дөньясы белән эшләүгә зур игътибар бирә. Ислам барлыкка килү илендә Төркем утырышын уздыру безнең өчен зур дәрәҗә, һәм без Согуд Гарәбстаны ягыннан барлык оештыручыларга чын күңелдән рәхмәтлебез», - диде Рөстәм Миңнеханов.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук Согуд җитәкчелегенең Татарстан делегацияләренә һәм хаҗиларга игътибары өчен рәхмәт белдерде (пандемиягә кадәр, 2019 ел нәтиҗәләре буенча, Татарстаннан 1800 кеше хаҗда булган). Ул билгеләп үткәнчә, Согуд Гарәбстаны хаҗиларына һәм туристларына виза хезмәте күрсәтү Согуд Гарәбстанының Казанда планлаштырыла торган Генераль консуллыгын ачуга бәйле рәвештә шактый җиңеләячәк.

«Согуд Гарәбстаны – Россиянең мөһим партнеры. Безнең мөнәсәбәтләр барлык юнәлешләр буенча да диярлек үсә. Безнең илләрнең лидерлары сөйләшүләр барышында сәүдә-икътисадый һәм инвестиция өлкәләрендә хезмәттәшлекне үстерү белән ике яклы кызыксынуны берничә тапкыр ассызыкладылар», - диде Татарстан Президенты.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук билгеләп үткәнчә, Татарстан бу мәсьәләдә актив эшли һәм кызыксыну күрә, аерым алганда, энергетика һәм авыл хуҗалыгы өлкәсендә хезмәттәшлек итү. Ул искәрткәнчә, Татарстан – Россиядә ислам банкингы проектларын гамәлгә ашыру буенча сынау узу төбәге һәм әлеге юнәлешләр буенча хезмәттәшлек итәргә әзер.

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Шаһзадә, Әмир киңәшчесе, Мәккә провинциясе Хакиме, Галиҗанәп Әмир Халед бән Фәйсал Әл Согуд белән белән бергә «Россиядә ислам тарихы» күргәзмәсен карады. Күргәзмә «Россия – ислам дөньясы» стратегик караш төркеме утырышы кысаларында оештырылды.