май, 2016 ел
пәнҗешәмбе

2016 елның 5 маенда Татарстан Республикасы Премьер-министр урынбасары - ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов Түбән Кама филиалы Кама полимер материаллары заводында булды. Ул җитештерү һәм предприятие тарафыннан чыгарыла торган продукция белән танышты.

Кама полимер материаллары заводы -  сыгылмалы индустриаль төрү әйберләре һәм полимер композицияләр җитештерүчеләрдән әйдәп баручыларның берсе.

Пленка җитештерү сәнәгый төрү производствосында специальләшә: химик продуктларны автоматлаштырып төрү өчен савытлар, цемент, коры төзелеш катнашмалары, ашламалар, минераллар (РФ базарының 70% кадәр); термоутырышлы һәм stretch-hood савытлар - минералмамык плитәләр, газобетон һәм кирпеч, цемент һәм химия продуктларын җитештерүчеләр өчен группалы савытларны заманча хәл итү (РФ базарының 40% кадәр,); каучук өчен савыт –каучукны алга таба эшкәртүгә яраклаштырылган җиңел эретелүче пленкалар (Россиядә –бердәнбер җитештерүче һәм  – РФ базарының 100 %) һәм башкалар.

Компания белгечләре химия секторы, нефтехимия, төзелеш индустриясе һәм логистика секторлары өчен комплекслы карарлар эшлиләр һәм җитештерәләр.

2016 елның 5 маенда ТР Премьер-министр урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов зур габаритлы сәнәгать пластик савыт һәм төрү материаллары чыгаручы эре җитештерү предприятиесе "Ай-Пласт" җаваплылыгы чикләнгән җәмгыятьтә булды.

“Ай-Пласт” компаниясенә 2009 елда нигез салынган. Компания Россиядә  беренчеләрдән булып пластик паллетлар һәм зур габаритлы пластик контейнерлар җитештерә башлый. “Ай-Пласт” җитештергән iBox полимер контейнеры – “Россиянең 100 иң яхшы товары- 2015” конкурсы лауреаты.

Компаниянең җитештерү һәм саклау биналарының гомуми мәйданы 22 000 кв. м. тәшкил итә. Ел саен предприятие 40 мең тоннадан артык полимер чимал эшкәртә. Экструзион полипропилен табакның җитештерү күләме 6 млн. кв.м. тәшкил итә. (паллет һәм контейнерлар җитештерү өчен төп продукция).

Хезмәт итүче персонал саны 600 кеше.

2016 елның 5 маенда Татарстан Республикасы Премьер-министр урынбасары - ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов эшче кадрлар һәм шиналар җитештерүче белгечләр әзерләүне гамәлгә ашыручы Түбән Кама индустриаль техникумында булды.

40 ел дәвамында Кама индустриаль техникумының төп партнеры: "Татнефть-Нефтехим" Идарәче компания" җаваплылыгы чикләнгән җәмгыять, аның  составына: "Түбән Кама шинасы" ААҖ, "Түбән Кама йөк шиналары заводы" ҖЧҖ, "Түбән Кама ЦМК шиналары заводы" ҖЧҖ, "Түбән Кама техуглерод" ААҖ, "Түбән Кама механика заводы" ААҖ, "Кама"Сәүдә Йорты" ҖЧҖ, "Кама " фәнни-техник үзәге" ҖЧҖ  һ. б.