Кытайда "акыллы" технологияләрне өйрәнү

2019 елның 14 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы делегациясенең Кытай Халык Республикасына булган визитының икенче көнендә Haier корпорациясенең цифрлы җитештерү эшчәнлеге һәм технологияләре белән танышу узды.

Альберт Кәримов корпорациянең индустриаль паркында булды һәм кондиционерлар җитештерү буенча "акыллы" завод, шулай ук кер юу машиналары җитештерү заводы белән танышты.

Haier "акыллы" заводлары автоматлаштырылган цифрлы модульләр комплексы булып тора, ул персоналга турыдан-туры ахыргы кулланучы белән элемтәгә керергә һәм продукция җитештергәндә аның барлык теләкләрен һәм ихтыяҗларын исәпкә алырга мөмкинлек бирә.

Бүген татарстанлылар Haier COSMOPlat яңа платформасы белән танышты. Нәкъ менә әлеге модель продукцияне кулланучы һәм ахырдан алучы белән турыдан-туры хезмәттәшлек итәргә мөмкинлек бирә.

Заводлар белән танышканнан соң министр чит ил юнәлеше буенча Haier корпорациясе вице-президенты Ли Пан әфәнде белән очрашты. Очрашуда Татарстан Республикасы һәм Haier арасындагы хезмәттәшлек мәсьәләләренә аерым игътибар бирелде.

Мәсәлән, министр 2016 елда Яр Чаллыда суыткычлар җитештерү буенча Россиядә беренче заводны эшләтеп җибәрүне һәм агымдагы елда кер юу машиналары җитештерү буенча беренче завод белән "Хайер Рус" индустриаль паркын ачуны билгеләп үтте.

Татарстан ягыннан "Хайер Рус" индустриаль паркын төзү проектына гамәлгә ашыруның барлык стадияләрендә төрле яклап ярдәм күрсәтеләчәген ассызыклады.

RenDanHeYi бизнес алып бару моделен корпорациягә кертү турында Ли Панның сөйләве зур кызыксыну уятты. Модель хезмәткәрләрнең киң автономлыгын, бюрократик чыгымнарны киметүне, шулай ук һәр хезмәткәр табышының эш сыйфатыннан бәйле булуын күздә тота.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Татарстан-Кытай хезмәттәшлегенә инде ун елдан артык. 2018 елда Татарстан Республикасы һәм Шаньдун провинциясе арасында хезмәттәшлекне үзара стимуллаштыру буенча чаралар планы имзаланды.

Көн азагында Татарстан делегациясе Haier HQ музеенда булды.