Татарстанда халыкара энергетика форумы ачылды

2024 елның 3 апреле, чәршәмбе

Казан Экспода 3-5 апрельдә энергетика һәм энергия ресурсларының нәтиҗәлелеге буенча Татарстан халыкара форумы уза. Анда Россиянең 17 төбәгеннән, федераль әһәмияттәге 3 шәһәрдән һәм чит илләрдән – җиһазлар җитештерүче һәм тәэмин итүче эре компанияләр, энергетика корпорацияләре һәм холдинглары, энергия системасы предприятиеләре, заманча инжиниринг компанияләре, депутатлар корпусы, федераль башкарма хакимият органнары, төбәк министрлыклары, Россия, Кытай, Казахстан, Белоруссия, Бразилиядән фәнни-мәгариф өлкәсе вәкилләре катнаша.

Форумны тантаналы рәвештә ачып җибәрделәр: ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов, РФ энергетика министры урынбасары Павел Сниккарс, РФ сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Михаил Иванов, Беларусь энергетика министры урынбасары Денис Мороз, Кыргызстан энергетика министры урынбасары Талайбәк Байгазиев, энергетика министрының беренче урынбасары, Үзбәкстанның атом энергетикасын үстерү агентлыгы директоры Азим Ахмедхаджаев, шулай ук БДБ Электроэнергетика советы башкарма комитеты рәисе Тарас Купчиков һәм Татарстан Премьер-министры урынбасары – сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко.

Татарстан Рәисе ассызыклаганча, республика өчен энергетиканы үстерү һәм энергия нәтиҗәлелеген арттыру – өстенлекле бурычларның берсе.

«Республикада заманча технологияләр һәм җиһазлар кертү хисабына производстволарны модернизацияләү буенча актив эш алып барыла, газ-мотор ягулыгын куллануны киңәйтү һәм электр заряды инфраструктурасын үстерү буенча проектлар гамәлгә ашырыла. Без тупланган тәҗрибә белән уртаклашырга әзер, бу өлкәдә диалог һәм уртак эш өчен ачык. Форум мәйданчыгы үзара файдалы хезмәттәшлекне дәвам итү, яңа эшлекле элемтәләр урнаштыру, ниятләнгән проектларны уңышлы тормышка ашыру өчен көчләрне берләштерү өчен нәтиҗәле корал булыр дип ышанам», – диде Рөстәм Миңнеханов.

Татарстан Рәисе катнашында 2023 елда «Татарстан Республикасында энергия ресурсларының нәтиҗәлелеге» дәүләт программасын гамәлгә ашыру мәсьәләләре һәм 2024 елга бурычлар буенча Татарстан Республикасы Хөкүмәте утырышы узды, анда төп доклад белән Олег Коробченко чыгыш ясады.

Татарстан Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгының төп тезислары:

• Энергокомпанияләр җиһазларын 737 МВт гомуми куәтенә модернизацияләү, 311 МВт Казаноргсинтез генерациясен һәм 50 МВт чүп яндыру заводы станциясен кертү планлаштырыла.
  • Казанның актив төзелеше белән бәйле рәвештә дүртенче энергия чыганагы төзелеше карала.
  • Электр челтәре хуҗалыгында өч ел эчендә аварияле сүндерүләрнең уртача дәвамлылыгы өчтән бер өлешкә диярлек кимегән. Аварияләр һәм планлы сүндерүләр ешлыгы кимегән.
  • Модернизация проектын Зәй ГРЭСыннан күчерү кысаларында Чаллы ТЭЦына 236 МВт кертү мөмкинлеге бар.
  • Якын арада Татарстан Республикасында тулысынча цифрлы подстанцияләр саны 5кә кадәр артачак.
  • ТРда 200 тоннадан артык заряд бирү станциясе һәм 900дән артык электромобиль теркәлгән. 2024 елда тагын 20 станция урнаштырылачак.
  • Татарстан газ-мотор ягулыгын куллану буенча алдынгы позициядә тора. Метанга 850дән артык транспорт берәмлеге күчерелгән һәм сатып алынган. Республика территориясендә барлыгы 14 меңнән артык транспорт чарасы файдаланыла.
  • Төп бурыч – республиканың энергия системасын үстерүнең бердәм дәүләт сәясәтен төзү, анда сәнәгать предприятиеләре, төзелеш комплексы һәм халык мәнфәгатьләре исәпкә алыначак.

Моннан тыш, бүген Рөстәм Миңнеханов катнашында берничә килешү имзаланды. Казан дәүләт энергетика университеты һәм «КАМА» АҖ Россиядә беренче заряд бирү станцияләрен һәм электрокарларны сынау лабораториясен эшләтеп җибәрү турында килештеләр. Моннан тыш, Казан дәүләт энергетика университеты  П.О. Сухой исемендәге Гомель дәүләт техник университеты (Беларусь Республикасы) белән активрак хезмәттәшлек итәчәк.

Шулай ук ТЭФ кысаларында Россиянең иң эре энергетика күргәзмәләренең берсе – TatEnergyExpo ачылды. Анда 80нән артык компания катнаша, алар заманча җиһазлар, импортны алмаштыручы технологияләр һәм чишелешләр тәкъдим итә. Быел катнашучы илләр исемлегенә Казахстан да кушылды. Ә экспозиция мәйданы узган ел белән чагыштырганда 15% арткан. Сораштыру мәгълүматларына караганда, «Татенергиекспо-2023» экспонентларының 81% яңа партнерлар, клиентлар тапкан, ә һәр өченче компания отышлы контрактлар төзегән.