сентябрь, 2017 ел
дүшәмбе

«КАМАЗ» автомобиль заводы машина җыюның яңа темпларына күчте: тәүлек саен якынча 200 автомобиль җыела, шул исәптән, гомуми чыгарылышта серияле машиналар белән бергә елның премьералары – КАМАЗ 6580, -65801, -65802, -5325 маркалары да бара.

Базарга яңа перспектив маркалар чыгарылышы авыр магистраль тартучы  КАМАЗ-5490 башланды, аннан соң КАМАЗ-65206 барлыкка килде, шулай ук, 6520 һәм -65201 люкс үзләре бушатучы машиналар (самосваллар) үзләштерелде.

Корпоратив ял алдыннан конструктив эшкәртелгән яңа модель авыр самосваллар КАМАЗ-6580 һәм -65801, -65802 аның вариантлары җыелган иде. Алар төзелештә, карьераларда эшләү өчен каралган.

Хәзер "КАМАЗ" урта сегментка – урта һәм авыр йөк машиналары арасында җитештерү алып бара. Конвейерда чүп ташучы кыска базалы һәм озын бортлы автомобиль һәм фургоннар өчен КАМАЗ-5325 шассисы җыела, – дип сөйләде автомобиль заводының җитештерү буенча баш технолог урынбасары Наил Җамалиев. – Шунысы игътибарга лаек, сентябрь план биремендә 3800дән артык машина, шуларның 500 – перспективалы һәм яңа модельләр.

Моннан тыш, бер ел элек автомобиль заводында яңа модельләрнең тәҗрибә-сәнәгать җыюын оештыру турында карар кабул ителгән иде. Җамалиев сүзләренә караганда, мондый эш тәртибе комплекслы проблемаларны бәяләргә мөмкинлек бирә. Конвейерда йөк машинасын комплектлаганда  параллель рәвештә конструктор һәм технологик мәсьәләләр хәл ителә. Шул ук вакытта җыю такты билгеләнә, тар урыннар ачыклана, технологлар яңа җиһазлар кертү кирәклеген билгеләп үтәләр. Тулаем алганда, яңалыкларны кертүдә эш вакыты сизелерлек кимегән.

"НП Совет рынка" Ассоциациясе белән берлектә Татарстан Республикасына карата электр энергиясен (егәрлеге) күпләп һәм ваклап сату базарларында бәя (тариф) вәзгыяте мониторингын үткәргән нәтиҗәләр турында Россия энергетика министрлыгы түбәндәге мәгълүматны хәбәр итә.

Электр энергиясенә (егәрлек) бәяләрне (тарифларны) үзгәртү 2017 елның июлендә 2016 елның июленә карата урта бер ставкалы  кулланучылар төркеменә һәм көчәнеш дәрәҗәләре тәртибенә карап +11,1% арта. Кулланучылар халык төркеменә түгел һәм аңа тиңләштерелгән кулланучылар (алга таба – "башка" кулланучылар) керә.

Россия энергетика министрлыгы фаразлары буенча электр энергиясенә (егәрлек) бәя (тарифлар) үзгәртү Татарстан Республикасы кулланучылары өчен ел ахырына кадәр бер айга уртача +1,6 % тан артык артмаячак.

Бу хакта тулырак мәгълүмат белән әлеге сайтның рус версиясендә таныша аласыз.

Ел саен көзге-кышкы чорда грипп кискен вируслы респиратор инфекцияле авыруларның (алга таба-ОРВИ) еш күтәрелеш алу күзәтелә. Бу йогышлы авырулар  ел саен дөньяда 500 мең гомерне алып китә, авыру өлкәннәрне дә,  балаларны да читтә калдырмый, авырган һәр җиденче кешенең сәламәтлегенә җитди зарар килә.

Авыру йогышлы булу сәбәпле кайда һәм нинди шартларда булуга карамастан грипп белән авырган кешедән бик тиз иярергә мөмкин: җәмәгать транспортында, кешеләр күпләп җыела торган урыннарда, көнкүреш предметлары аша, юылмаган куллар һәм башкалар.

Хәзерге шартларда гриппка каршы иң нәтиҗәле һәм икътисади яктан саклану чарасы вакцинопрофилактика булып тора. Гриппка каршы вакцинация үткәрү авыру иярү дәрәҗәсен киметә, ияргән очракта авыруның җиңел узуына ярдәм итә, сәламәтлеккә җитди зарар килүдән саклый.

Грипптан вакцинация балаларга, мәктәп укучыларына, авырлы хатын-кызларга, студентларга, укытучыларга, транспорт өлкәсендә эшләүче хезмәткәрләргә ясату зарури.

Гриппка каршы вакцинация медицина учреждениеләрендә ёщм эш урыннарында ясала. Вакцинацияне сентябрь-октябрь айларында ясату киркә, чөнки кышкы айларда эпидемия башланганчы организмны эффектив саклау чарасы эшкәртелергә тиешле.