Матбугат конференциясе

2018 елның 24 августы, җомга

III Бөтенроссия GMP конференциясе ачылган көннәрдә республикада фарминдустрияне үстерүгә багышланган матбугат конференциясе булды. Матбугат конференциясендә ТР сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Алексей Савельчев , ТР сәламәтлек саклау министры урынбасары Фәридә Яркәевә, "Казан (Идел буе) федераль университеты" ЮББ ФДАМУ фармацевтиканың фәнни-белем бирү үзәге директоры Юрий Штырлин, "Татарстан Республикасы ФармМедПолис" ҖЧҖ генераль директоры Альберт Гайфуллин катнашты.

Казанда халыкара катнашулы III Бөтенроссия GMP конференциясен уздыруның төп максаты – 2030 елга кадәрле чорга Татарстан Республикасын социаль-икътисадый үстерү стратегиясе "Татарстан-2030" нигезендә фармацевтика тармагын үстерүдә Татарстан Республикасының инвестиция потенциалын һәм кызыксындыручанлыгын күрсәтү.

Матбугат конференциясендә Татарстанның яңа "ФармМедПолис Республики Татарстан" предприятиесе күрсәтелде, ул ШОС һәм БРИКС илләрендә якорь-партнерлар һәм инвесторлар эзләячәк, Татарстанның медицина кластеры инфраструктурасын формалаштырачак, фармацевтика тармагында закон чыгару базасы өстендә, шулай ук республикада фармацевтика компанияләрен үстерү өчен конкурентлы тирәлек булдыру өстендә эшләячәк. Россиядә фармпродукция җитештерү буенча барлыгы 1000 артык компания эшли.

Казанда халыкара катнашулы III Бөтенроссия GMP конференциясе 2018 елның 27 августыннан 29ына кадәр узачак һәм Россиядәге һәм дөньядагы фармацевтика бергәлегенең очрашулары һәм фикер алышулары өчен эш мәйданчыгына әвереләчәк. Конференциягә Татарстаннан, Россиядән, БДБ һәм ерак чит илләрдән барлыгы 1000 артык белгеч килергә планлаштыра.