август, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Бүген "Казан Гипронииавиапром" АҖ территориясендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендә Татарстан Республикасы сәнәгать предприятиеләре белән киңәшмә узды.

Киңәшмәдә Татарстан Республикасы Хөкүмәте әгъзалары, Президент Аппараты, Министрлар Кабинеты, тармак министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре, муниципаль берәмлекләр башлыклары, шулай ук республиканың сәнәгать предприятиеләре җитәкчеләре катнашты.

Киңәшмәнең төп темасы – сәнәгать үсешенең беренче яртыеллыгына йомгак ясау һәм агымдагы елның икенче яртыеллыгына бурычлар билгеләү.

ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов доклад белән чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, агымдагы елның беренче яртыеллыгында республиканың энергосистемасы ышанычлы күрсәткечләр күрсәткән: энергетика комплексында сәнәгый җитештерү күләме – 82,5 млрд. сум, ә сәнәгый җитештерү индексы (ИПП) 110,0% тәшкил иткән.

Нефть чыгару тармагы сәнәгый җитештерү индексының уңай динамикасына йогынты ясаган. 2019 елның беренче яртыеллыгында 18,2 млн. тонна нефть чыгарылган, сәнәгый җитештерү индексы 103,3% тәшкил иткән.

Моннан тыш, министр беренче яртыеллыкның гомуми нәтиҗәләрен билгеләде: сәнәгый җитештерү күләме – 1 трлн. 402 млрд. сум, сәнәгый җитештерү индексы – 101,3%.

Киңәшмә кысаларында республиканың сәнәгать предприятиеләре вәкилләренең тармактагы эшчәнлекләре нәтиҗәләре буенча докладлары тыңланды.

Йомгаклау сүзе белән ТР Президенты чыгыш ясады. Рөстәм Миңнеханов Татарстан Республикасы Хөкүмәтенә сәнәгать предприятиеләре эшенә йомгак ясарга һәм сәнәгый җитештерү күләмнәренең динамикасын квартал саен анализларга кушты.

Тэглар: промышленность итоги полугодия индекс промышленного производства